11/02/2023
Kasonic Beers 15 17 22 9 - 63 -
Kill Beer 20 16 14 14 - 64 -

Τους σκότωσε ο Τσελίκης!

Σάββατο βράδυ στο κλειστό  του Athens Sports Hall για το πρωτάθλημα της Development, η Kill Beer μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι πήρε το ντέρμπι της αγωνιστικής, καθώς με καλάθι του Τσελίκη δέκα δεύτερα πριν το τέλος έκαμψε την αντίσταση των εκπληκτικών Kasonic με σκορ 63-64. O καλύτερος παίκτης των νικητών ήταν ο Betsson MVP Φώτης Αποστολόπουλος με 19 πόντους, 11 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 4 κλεψίματα, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Παύλος Χατζημιχαήλ είχε 24 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο. Πάμε να δούμε παρέα τι ακριβώς συνέβη σε αυτή την όμορφη αναμέτρηση.

Οι πρώτες στιγμές του αγώνα ανήκαν στους φιλοξενούμενους, καθώς με όπλο την υπεροχή τους στη γραμμή των ψηλών έκλεισαν τη περίοδο σε θέση οδηγού με σκορ 15-20. Ο Αποστολόπουλος με 8 πόντους  κυριάρχησε κάτω από το καλάθι, ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Τσελίκης και Μπακάλης με 4 έκαστος. Στην αντίπερα όχθη, ο Χατζημιχαήλ αποτέλεσε τον κυριότερο λόγο που οι Kasonic έμειναν κοντά στο σκορ.

Στο δεύτερο μέρος του παιχνιδιού βρεθήκαμε στο ίδιο έργο θεατές, με τους γηπεδούχους να έχουν το προβάδισμα, αλλά σε καμία περίπτωση να μη μπορούν να χτίσουν μια διαφορά ασφαλείας. Οι Μπογέας(3π) και Καρέλος(3π) συνδέθηκαν έξω από τη γραμμή των 6.75, ενώ ο Τσελίκης πρόσθεσε ακόμη 5 πολύτιμους πόντους. Ο Χατζημιχαήλ για ακόμη ένα δεκάλεπτο πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση, προσφέροντας στην ομάδα του 8 πόντους.

Στη τρίτη περίοδο το σκηνικό άλλαξε άρδην, καθώς οι Kasonic ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοση τους και στις δύο πλευρές του γηπέδου, πίεσαν στην άμυνα, έκλεψαν μπάλες, κυριάρχησαν στα ριμπάουντ, βρήκαν σκορ από το τρίποντο και με τον Ζυγούρη να πετυχαίνει 10 πόντους έκλεισαν τη προτελευταία στροφή στο συν τέσσερα με σκορ 54-50. Οι Μπογέας και Τσελίκης ηταν οι πρώτοι σκόρερ με 5 και 4 πόντους αντίστοιχα.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες μας πρόσφεραν μπασκετικές στιγμές που αποτέλεσαν διαφήμιση για τη διοργάνωση, με τον Τσελίκη να ευστοχεί λίγο πριν το τέλος σε σουτ δύο πόντων και να δίνει στην Kill μια σπουδαία νίκη για το πρωτάθλημα της Development με σκορ 63-64.

H Kill Beer είχε 15/32 δίποντα, 5/16 τρίποντα, 9/17 βολές, 26 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 6 κλεψίματα και 8 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 14/28 δίποντα, 3/10 τρίποντα, 13/23 βολές, 28 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 7 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 7 λάθη .

Kasonic Beers(Βαγγέλης Ζυγούρης): Ασημακόπουλος 8, Ζυγούρης 17, Χατζημιχαήλ 19, Γκόνης, Κόκκαλης 5, Προσηλιακός, Μιχαήλ Ζυγούρης 3, Καρακωνσταντής 2, Παρασκευόπουλος.

Kill Beer(Τουργέλης): Τσελίκης 15, Μπακάλης 9, Μπογέας 12, Τσοκαντάς 2, Αποστολόπουλος 19, Γεωργιόπουλος, Καραδημητρίου 1, Ναλμπαντούδης 2, Παντελόπουλος 1, Κουτσιούκης, Καρέλος 3, Τουργέλης.

Τι μας άρεσε: Το παιχνίδι που μας χάρισαν οι δύο ομάδες!