29/10/2023
N.A. 99ers 10 21 12 18 - 61 -
Run & Gun B.C 12 14 13 18 - 57 -

Τους το χρωστούσαν οι 99ers!

Μεγάλο παιχνίδι για το πρωτάθλημα της Development league, που σημειώθηκε το μεσημέρι της Κυριακής, στο κλειστό του Αγίου Νικολάου ανάμεσα στους 99ers και στους Run & Gun, με τους γηπεδούχους να παίρνουν σπουδαία νίκη στο τέλος με 61-57. Οι ενενηνταεννιάρηδες πήραν, αν θέλετε, την....άτυπη ρεβάνς του Summer League!

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τους γηπεδούχους, καθώς μπήκαν στο παρκέ με ενέργεια και ξεκίνησαν με ένα γρήγορο 8-0. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν το παιχνίδι χάρις τους 6 πόντους του Μποτώνη και τελείωσαν το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 10-12.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι 99ers ξαναμπήκαν δυναμικά και με τον εκπληκτικό Κοκκίνη να σημειώνει 11 πόντους, πήραν προβάδισμα 5 πόντων στο τέλος του ημιχρόνου με το σκορ να βρίσκεται στο 31-26. Για άλλη μια περίοδο ο φοβερός Μποτώνης για τους Run & Gun σημείωσε 9 πόντους και κράτησε κοντά στο σκορ την ομάδα του.

Στην επανάληψη οι ρυθμοί χαλάρωσαν και οι δύο ομάδες δεν προσέφεραν πολλά πράγματα στο θεαματικό κομμάτι, όμως για τους γηπεδούχους ο Δημάδης ήταν ζεστός έξω από την γραμμή των 6.75 και σκόραρε 8 πόντους με 2 τρίποντα. Ο Νούκε για τους φιλοξενούμενους απάντησε στο επιθετικό κομμάτι με 5 πόντους, με το σκορ στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου να βρίσκεται στο 43-39.

Το τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού αναμενόταν συναρπαστικό, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι - χέρι μέχρι το τέλος. Εκπληκτικός Μποτώνης και στην τέταρτη περίοδο με τους 10 πόντους του όμως να μην είναι αρκετοί για τους φιλοξενούμενους. Ο Μαραγκουδάκης για τους 99ers μίλησε την κρίσιμη ώρα και σημείωσε 7 σημαντικούς πόντους και έδωσε την μεγάλη νίκη στην ομάδα του με 61-57.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Κόκκινης με 14 πόντους, 8 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 1 λάθος και 5 μπλοκς. Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Παντελάκης με 5 πόντους 17 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Οι νικητές είχαν 9/20 βολές, 11/37 δίποντα και 10/26 τρίποντα. Μάζεψαν 33 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκαναν 10 κλεψίματα, 9 λάθη και μπλοκς. Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι είχαν 10/16 βολές, 16/43 δίποντα και 5/20 τρίποντα. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκαναν 3 κλεψίματα και 15 λάθη.

99ers (Μαραγκουδάκης): Ασημομύτης, Βασιλάκης 5, Δημάδης 19 (5), Καζάκος, Καθάριος, Καλοτεράκης 2, Κόκκινης 14 (2), Κουρεμένος, Μαραγκουδάκης 15 (3), Μελέτης 2, Μερμίγκης 4

Run & Gun (Μποτώνης) Αρχοντόπουλος 5 (1), Βελετζέλος, Γρωργακίου 2, Θεοχαρίδης, Κουρτέσης, Μπέλλος, Μποτώνης 27 (1), Νούκε 12 (2), Ντούφας 4, Παντελάκης 5 (1), Στεργίου 2

Τι μας άρεσε: Το φινάλε του αγώνα!