08/07/2021
Footballistas - - - - - 65 -
Oklaχώμα - - - - - 34 -

Τους τρίπλαραν και την έκαναν σαν τον Μπενζεμά

Στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του 3ου ομίλου, του Basketaki Patras Summer League, η OklaΧώμα αντιμετώπισε τους Footballistas. Με τις 2 ομάδες να έχουν από 2 νίκες αντίστοιχα, κανείς θα περίμενε να δει 1 ντέρμπι. Κι όμως, οι γηπεδούχοι Footballistas εκμεταλλευόμενοι τις απουσίες των αντιπάλων τους και το γρήγορο τους παιχνίδι, διέλυσαν την OklaΧώμα με σκορ 65-34 και πέρασαν στην επόμενη φάση ως 1οι στον όμιλο!

Τις διαθέσεις τους από νωρίς έδειξαν οι γηπεδούχοι. Με τον Παναγόπουλο μπροστάρη με 6 πόντους, οι «μπαλαδόροι» δημιούργησαν μια διαφορά 10 πόντων. 5 πόντους είχε και ο συγκινητικός Αγουρίδης. 2 καλάθια είχε ο Μουλαγιάννης για την OklaΧώμα που έβαλε μόλις 8 πόντους στο δεκάλεπτο (18-8)!

Τον χαβά τους συνέχισαν οι Footballistas. Με άμυνα από ατσάλι, οι γηπεδούχοι έμοιαζαν άτρωτοι στο παρκέ. Το να κρατήσεις στα 2 καλάθια την OklaΧώμα μόνο εύκολο δεν είναι, αλλά οι Footballistas τα κατάφεραν. Σειρά στο σκοράρισμα πήρε ο Ραφαήλ Σιδέρης με 4 καλάθια ενώ τα 2 τρίποντα στο παιχνίδι έφτασε ο Λίτσης με τον πίνακα να δείχνει 35-12 στο τέλος της περιόδου. Πολλά ήταν τα προβλήματα των φιλοξενούμενων.

Καθόλου διαφορετικό δεν ήταν το 3ο δεκάλεπτο αυτού του μονόπλευρου αγώνα. Η OklaΧώμα είχε παραδώσει τα όπλα και φαινόταν ότι έπαιζε απλά για να τελειώσει το παιχνίδι-μαρτύριο. 5 πόντους είχε ο Μπερδέσης ενώ 10 είχε ο Λίτσης για τους «μπαλαδόρους». 19-11 ήταν το επιμέρους σκορ των 10 αυτών λεπτών.

Διαδικαστικού χαρακτήρα ήταν και το 4ο δεκάλεπτο. 9 πόντους είχε ο τίμιος Σολδάτος για την OklaΧώμα που πέρασε με την ήττα της, ως 2η του ομίλου και θα πέσει στα βαθιά από νωρίς. 6 πόντους είχε ο Παναγόπουλος για το τελικό 65-37. Με την νίκη αυτοί οι Footballistas έδειξαν την κλάση τους και σίγουρα τρομοκράτησαν πολλές ομάδες της διοργάνωσης!

Mvp του αγώνα ήταν ο Ραφαήλ Σιδέρης με 12 πόντους, 17 ριμπάουντ (9-8), 1 ασίστ και 2 μπλοκ σε 29:33 λεπτά αγώνα. Σούταρε 6/11 δίποντα (54,5%), 0/2 τρίποντα (0%) και 0/3 βολές (0%). Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Παναγιώτης Μουλαγιάννης με 6 πόντους, 16 ριμπάουντ (7-9), 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 μπλοκ σε 31:49 λεπτά συμμετοχής. Σούταρε 3/11 δίποντα (27,8%) και 0/1 τρίποντα (0%).

Σαν σύνολο, οι Footballistas είχαν 20/50 δίποντα (40%), 7/34 τρίποντα (20,6%), 4/9 βολές (44,4%), 61 ριμπάουντ (18-43), 12 ασίστ, 7 κλεψίματα, 3 μπλοκ και 8 λάθη. Η OklaΧώμα είχε 12/42 δίποντα (28,6%), 2/29 τρίποντα (6,9%), 4/11 βολές (36,4%), 47 ριμπάουντ (13-34), 6 ασίστ, 5 κλεψίματα, 4 κοψίματα και 12 λάθη.

Footballistas: Παναγόπουλος 10, Σιδέρης Ρ. 12 (17 ριμπ), Μαρκόπουλος 5, Λίτσης 18 (12 ριμπ), Σιδέρης Μ. 9 (10 ριμπ), Λουμπαρδέας 2, Αγουρίδης 9 (9 ριμπ).

OklaΧώμα(Μπερδέσης): Μουλαγιάννης 6 (16 ριμπ), Μπερδέσης 4, Σολδάτος 8 (7 ριμπ), Παναγόπουλος 4, Λιούρδης 7 (8 ριμπ), Κουκουλωμάτης 4, Ορφανίδης 1.

Τι μας άρεσε: Το transition παιχνίδι που παίζει η ομάδα των «μπαλαδόρων»!