29/03/2022
Peristeri Histons 17 11 9 12 - 49 -
LazerWolves 8 20 13 17 - 58 -

Τους χτύπησαν τα… Lazer(s)!

Κρίσιμος αγώνας ανάμεσα σε Peristeri Histons και Lazers στον Κολωνό το απόγευμα της Κυριακής, με τους δεύτερους να επικρατούν με το τελικό 49-58, σε έναν εξαιρετικό και γεμάτο ενδιαφέρον αγώνα.

Δυναμικό το ξεκίνημα για την παρέα του Μιχαλόπουλου, με τον ίδιο και τον Παπαβασιλείου να αποτελούν τις επιθετικές αιχμές των Histons, με τους Lazers να αργούν να… μπουν στον ρυθμό του αγώνα, με το αναγνωριστικό πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 17-8 για τους άσπρους, με τον Ασημομύτη να… μαζεύει τη διαφορά προς το τέλος.

Ο Δημητρακόπουλος έδωσε την απαραίτητη… ώθηση στην παρέα των Lazers, με τον ταλαντούχο φόργουορντ των φιλοξενούμενων να μειώνει το σκορ και να δίνει πνοή στην ομάδα του, ανατρέποντας ακόμη και… πλήρως το σκηνικό με απανωτους πόντους και προβάδισμα (22-25), με τον ημίχρονο εν τέλει να κλείνει στο 28-28 και τους Histons να πρέπει να ανασυνταχθούν άμεσα!

Οι Lazers έκαναν ένα γρήγορο 0-6 σερί με τις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου και έδειχναν να θέλουν να πάρουν τα ηνία του παιχνιδιού. Οι Histons εμφανίστηκαν βελτιωμένοι προς το τέλος της τρίτης περιόδου με τον Λαμπρόπουλο ιδιαιτέρως ενεργητικό και το δεκάλεπτο να κλείνει στο 37-41, έπειτα από buzzer beater τρίποντο του Μοσχάκη!

Το παιχνίδι ήταν στην… κόψη του ξυραφιού, με τους Lazers στο κατάλληλο σημείο να ανεβάζουν τη διαφορά σε διψήφιο και εν τέλει παρά τις προσπάθειες των Δερβεντζή και Παπαβασιλείου, να φτάνουν στη νίκη και το ροζ φύλλο αγώνα με τελικό σκορ 49-58.

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Μάρκος Ασημομύτης με 14 πόντους , 22 ριμπάουντ, 2 ασίστ, ένα κλέψιμο και ένα λάθος. Από Histons ξεχώρισε ο Άγγελος Παπαβασιλείου με 24 πόντους, 13 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 3 λάθη.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 17/50 δίποντα, 2/17 τρίποντα, 9/18 βολές, 42 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 8 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 13 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 20/54 δίποντα, 3/16 τρίποντα, 9/13 βολές, 47 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 10 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 12 λάθη.

Peristeri Histons (Μιχαλόπουλος) : Δερβεντζής 12, Λαμπρόπουλος 7, Πλινθίδης 2, Μιχαλόπουλος 4, Παπαβασιλείου 24 (13 ριμπ.).

Lazers (Αντωνακόπουλος) : Μοσχάκης 5, Δημητρακόπουλος 20, Ασημομύτης 14 (22 ριμπ.), Αντωνακόπουλος 5, Τιμημένος 14.

Τί μας άρεσε : Το περίσσιο πάθος για την κατάκτηση της νίκης!