22/02/2024
Campeon Εθνικός Star 21 11 8 7 - 47 -
West Side B.C 6 5 18 4 - 33 -

Τους έκοψε τη φόρα ο Campeon Εθνικός Star!

Στις τελευταίες αγωνιστικές οι West Side ήταν ανεβασμένοι και έπαιρναν σερί νίκες, όμως το βράδυ της Πέμπτης 22 Φεβρουαρίου μπροστά τους βρήκαν τον Campeon Εθνικό Star και τα πράγματα άλλαξαν. Οι γηπεδούχοι διαχειρίστηκαν καλά το προβάδισμα που πήραν από τα πρώτα λεπτά του ματς και τελικά έφτασαν στη νίκη με 47-33, βάζοντας τέλος στο νικηφόρο σερί που είχαν χτίσει για 5 αγωνιστικές οι West Side. O Campeon Εθνικός Star έφτασε πλέον το ρεκόρ του στο 11-9, ενώ οι φιλοξενούμενοι υποχώρησαν στο 14-6.

Ο Δεληδάκης στο πρώτο δεκάλεπτο μπορούσε να σκοράρει και με… κλειστά μάτια. Αυτός ήταν ο πρωταγωνιστής στο παιχνίδι των γηπεδούχων, οι οποίοι έφτασαν στο 14-0, μιας και οι West Side δεν είχαν μπει καθόλου καλά στο ματς. Οι φιλοξενούμενοι χρειάστηκαν κάτι παραπάνω από 7 λεπτά για να βρουν το πρώτο τους καλάθι με τον Αθανασιάδη (14-2), ενώ συνολικά σε όλη τη περίοδο πέτυχαν 6 πόντους. Αλέξανδρος Γαλάνης και Δεληδάκης συνέχισαν να σκοράρουν και το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με το σκορ στο 21-6, με τον Δεληδάκη να έχει πετύχει τους 14 πόντους!

Ο Εθνικός Star μπήκε δυναμικά και στη δεύτερη περίοδο και με ένα σερί 6-0 έφτασε στο 27-6. Όπως στη πρώτη περίοδο, έτσι και στη δεύτερη έπρεπε να φτάσουμε κοντά στο τρίλεπτο πριν τελειώσει το δεκάλεπτο για να βρουν το πρώτο τους καλάθι οι φιλοξενούμενοι, με τον Στέφο να είναι ο σκόρερ αυτή τη φορά (27-8). Γενικά οι δύο ομάδες έμειναν στα χαμηλά όσον αφορά το σκοράρισμα, απλά το καλό για τον Campeon Εθνικό Star ήταν πως κρατούσε στα χέρια του μία διαφορά 21 πόντων στην ανάπαυλα (32-11).

Η διακοπή του ημιχρόνου φαίνεται πως έκανε καλό στους West Side, οι οποίοι παρουσιάστηκαν καλύτεροι στη τρίτη περίοδο. Ο Αθανασιάδης πήρε φάσεις κοντά στη ρακέτα, έφερε πόντους και ήταν αυτός που ξεκίνησε τη προσπάθεια να μειωθεί κάπως η απόσταση. Τριανταφυλλίδης και Γαλανόπουλος έδωσαν λύσεις πίσω από τα 6,75 και το σκορ πήγε στο 38-27, με τη διαφορά να έχει πέσει στους 11 πόντους. Οι γηπεδούχοι έκαναν αρκετά λάθη, δυσκολεύτηκαν να φτιάξουν φάσεις επιθετικά, όμως το προβάδισμα παρέμενε στη πλευρά τους (40-29).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο το θέαμα χάλασε αρκετά. Η αστοχία κυριαρχούσε και στις δύο ομάδες, κάτι που αποδεικνύει το επιμέρους 7-4 της περιόδου. Τόλιας, Δεληδάκης και Σιαπάνης δεν επέτρεψαν στους West Side να ελπίζουν για κάτι περισσότερο και «καθάρισαν» τη νίκη, η οποία ήρθε με το τελικό 47-33.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Δεληδάκης με 20 πόντους, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 6 ριμπάουντ. Από τους West Side ξεχώρισε ο Ιωάννης Γαλανόπουλος με 9 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Campeon Εθνικός Star (Σιαπάνης): Γαλάνης Χ., Δεληδάκης 20(6ρ.), Ζουρίδης, Λάγιος 8(1ρ.), Λάππας 6(1ρ.), Σιαπάνης 3(3ρ.), Τόλιας 2(12ρ.), Φλάσκος 4(2ρ.), Γαλάνης Α. 4(4ρ.)

West Side (Αδελφόπουλος): Αδελφόπουλος, Αθανασιάδης 12(9ρ.), Γαλανόπουλος 9(3ρ.), Ελμενσάουι, Μπελεχάκης 6(4ρ.), Παντρευτάκης, Στέφος 3(2ρ.), Τριανταφυλλίδης 3(2ρ.)

Τι μας άρεσε: Το πολύ δυνατό ξεκίνημα του Δεληδάκη στο παιχνίδι.