01/11/2021
Green Rose BC 12 6 7 19 - 46 -
Athens Touvlakers 19 23 17 23 - 77 -

Touvlakers για φίλημα!

Οι Athens Touvlakers με γρήγορο μπάσκετ και πολλά τρίποντα, δεν δυσκολεύτηκαν να επικρατήσουν με το ευρύ 44 – 77 απέναντι στους νεοσύστατους Green Rose, κατακτώντας την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα.

Ισορροπημένο το παιχνίδι στα πρώτα 5 λεπτά. Οι Rose είχαν το προβάδισμα με 7 πόντους του Τσελεκούνη και 3 του Κόσσυφα, ενώ για τους Touvlakers, Κοσκέρας με 4 και Μαρίνος με τρίποντο μείωναν σε 10 – 8. Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι βρήκαν ρυθμό στην επίθεση και με πρώτο βιολί τον Παϊσόπουλο με 4, ξέφυγαν 12-19.

Με το πόδι κολλημένο στο γκάζι μπήκαν οι Touvlakers στο δεύτερο δεκάλεπτο και με τον μπόμπερ Νίκο Μαρίνo να βάζει τρία τρίποντα και τον Κοσκέρα να προσθέτει άλλους 4 πόντους ,εκτόξευσαν την διαφορά στους 22(12 – 34). Οι γηπεδούχοι βρήκαν σκορ με Τσελεκούνη, Δημητροπουλο και Καναβάρο, αλλά το νέο ξέσπασμα των φιλοξενούμενων με τον Λεμπούση μπροστάρη με 4, διαμόρφωσε το 18-42 σκορ ημιχρόνου!

Ασταμάτητοι και στην τρίτη περίοδο ήταν οι Touvlakers με τον Καρμοίρη να βάζει 10 πόντους, τον Κοσκέρα να προσθέτει 5 κα τον Λειβαδά να πετυχαίνει ένα υπέροχο καλάθι.Για τους γηπεδούχους διασώθηκε ο Μερσινιάς με 4 με το σκορ να πηγαίνει στο 25 – 59.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, το παιχνίδι άνοιξε πολύ με τις άμυνες να πηγαίνουν περίπατο. Οι Rose πάλευαν να μειώσουν το σκορ με πρώτα βιολιά τους Μερσινια με 8, Παναγιωτάκο και Τσελεκούνη με 4 πόντους αντίστοιχα , αλλά οι Touvlakers με τον ασταμάτητο Καρμοίρη να βάζει ακόμα 8 πόντους και τον Μαρίνο ακόμα δύο τρίποντα, διαμόρφωσαν το τελικό 44 – 77.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Γιώργος Καρμίρης μου 25 πόντους, 10 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Oi Green Rose είχαν 21 / 65 δίποντα, 0 / 5 τρίποντα, 4 / 10 βολές, κατέβασαν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 3 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 16 λάθη.

Οι Touvlakers είχαν 21/42 δίποντα, 8 / 22 τρίποντα, 11 / 18 βολές, κατέβασαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 17 ασίστ , έκλεψαν 5 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 15 λάθη.

Athens Touvlakers(Λειβαδάς): Λειβαδάς 2 (6ρ.), Πλούσος 4, Παισόπουλος 6, Μαρίνος 18, Κοσκέρας 14(8ρ.), Αγγουριδάκης 5(11ρ.), Καρμοίρης 25(10ρ.), Λεμπούσης 3.

Τι μας άρεσε: Οι ομάδες έπαιζαν χωρίς σκοπιμότητα και ο ρυθμός ήταν πολύ γρήγορος.