19/05/2023
Ellinoroston Celtics 12 16 17 11 - 56 -
Athens Touvlakers 16 19 14 33 - 72 -

Touvlakers με αρχή, μέση και τέλος!

Ανεβάζοντας "στροφές" στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι Athens Touvlakers ξεπέρασαν το εμπόδιο των Ellinoroston Celtics στο κλειστό γυμναστήριο του Σπάρτακου και έκαναν δύο τις νίκες τους στο Sumner League.

Καλύτεροι ήταν οι ανανεωμένοι και καλοκαιρινοί Touvlakers στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, καθώς εκμεταλλευόμενοι την κυριαρχία του Δερδενέ στο ζωγραφιστό και την εκτελεστική δεινότητα του Λαδιά προηγήθηκαν στο δεκαλέπτο με 12-16. Οι γηπεδούχοι δεν άφησαν τον αντίπαλο να ξεφύγει και έμειναν κοντά στο σκορ χάρη στα καλάθια των Δαυίδ και Φυλακτού.

Οι Celtics έδειξαν σημάδια αντίδρασης στα πρώτα λεπτά του δευτέρου δεκαλέπτου, τρέχοντας ένα μίνι σερί 5-0. Η συνέχεια ωστόσο δεν ήταν ανάλογη γι' αυτούς. Οι "κίτρινοι" με την είσοδο του Κοσκέρα και την καλή παρουσία των Λαδιά και Κονταμπάση πήραν το πάνω χέρι στην αναμέτρηση και διαμόρφωσαν το υπέρ τους 28-35 ως σκορ πρώτου ημιχρόνου.

Οι γηπεδούχοι παρά την συγκινητική προσπάθεια του Γουρνέλου και τα καλάθια των Φυλακτού και Χατζηγιάννη, δεν κατάφεραν να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση και να πάρουν το τιμόνι της αναμέτρησης στα χέρια τους, αφού οι Touvlakers είχαν απάντηση σε σχεδόν κάθε καλάθι που δέχονταν. Έτσι, η ομάδα του Μαρίνου, με πρώτο βιολί τον Λαδιά και άξιους συμπαραστάτες τους Δερδενέ και Βελαέτη προηγήθηκε στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου με 45-49.

Οι φιλοξενούμενοι παρουσιάστηκαν αποφασισμένο να μη μπουν σε... περιπέτειες στο τέταρτο δεκάλεπτο κι έτσι με όμορφο μπάσκετ κατά διαστήματα και πολυφωνία στην επίθεση, έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 11-23 και έφτασαν πιο δύσκολα απ' ότι δείχνει το τελικό 56-72 στη νίκη. Οι Celtics δεν κατάφεραν να ακολουθήσουν τον ρυθμό των αντιπάλων, σημείωσαν μόλις 11 πόντους και γνώρισαν μοιραία την τρίτη τους ήττα στο πρωτάθλημα.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Λαδιάς με 21 πόντους (8/12 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 2/3 βολές). Οι γηπεδούχοι είχαν 19/48 δίποντα, 3/15 τρίποντα και 9/18 βολές. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ και έδωσαν 7 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 24/58 δίποντα, 5/20 τρίποντα και 9/14 βολές. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ και έδωσαν 18 ασίστ.

Ellinoroston Celtics (Παπαϊάκος): Γιαννάκος 2, Γουρνέλος 15, Δαυίδ 2, Νάστος 2, Παπαϊάκος, Πιρπίρογλου 3 (1), Φυλακτός 20 (2), Χατζηγιάννης 12

Athens Touvlakers (Μαρίνος): Βαχαβιώλος, Βελαέτης 4, Δερδενές 16 (1), Κονταμπάσης 8 (2), Κοσκέρας 13, Λαδιάς 21 (1), Μαρίνος 3 (1), Ράνης 4, Τζιρίτης 3

Τι μας άρεσε: Η... νέα έκδοση των Athens Touvlakers άφησε θετικές εντυπώσεις και έδειξε ότι θα πρωταγωνιστήσει στο φετινό Summer League.