20/10/2021
Μπεκρίμ Team - - - - - 43 -
Ball Don't Lie - - - - - 63 -

Τους έστειλε για μπίρες η Ball Don't Lie

Τα ξίφη τους διασταύρωσαν Μπεκρίμ Team και Ball don’t Lie καθώς το βράδυ της Τετάρτης αναμετρήθηκαν στα πλαίσια της γ’ αγωνιστικής του κυπέλλου. Οι 2 ομάδες έδωσαν μία ωραία μπασκετική παράσταση, με την Ball don’t Lie να φεύγει εν τέλει με το πολύτιμο ροζ φύλλο αγώνα, κερδίζοντας με σκορ 43-63 την μαχητική Μπεκρίμ!
Με 1 σερί 10-0 ξεκίνησε η ομάδα του Μπέλλα στο 1ο δεκάλεπτο. Έδειχνε να ελέγχει το ματς και σε λιγότερο από 3 λεπτά έβαλε 10 πόντους στο αντίπαλο καλάθι. Η Μπεκρίμ ανταπέδωσε την χάρη, ισοφάρισε σε 15-15, με τον Διονυσόπουλο να δίνει το προβάδισμα στην εκπνοή του χρόνου για την Ball don’t Lie (15-17). 8 πόντους είχε για τους «μπεκρήδες» ο Φράγκος. Για την Ball, 2 τρίποντα έβαλε ο Μπακαφούκας και 5 πόντους είχε ο Μπέρτσος.
Μια διαφορά 6 πόντων δημιούργησε η φιλοξενούμενη ομάδα στην 2η περίοδο. Πρωταγωνιστικό ρόλο σε αυτό είχαν τα αδέρφια Γασπαράτος που έτρεχαν όλο το γήπεδο και βοηθούσαν όπου χρειαζόταν. 3 πόντους με ένα δύσκολο goal-foul πέτυχε ο Γιαννάτος. 9-13 ήταν το επιμέρους σκορ του δεκάλεπτου ενώ, 24-30 έληξε το α΄ ημίχρονο.
Στο ίδιο τέμπο συνεχίστηκε και το 3ο δεκάλεπτο. 2 καλάθια έβαλε ο εκτός ρυθμού Μαθιουδάκης. Τα 2 τρίποντα έφτασε ο Μπέρτσος. Για τους γηπεδούχους 3 καλάθια πέτυχε ο Τσερκέζης και 4 πόντους έβαλε ο Φράγκος για το τελικό 12-15 της περιόδου.
Με το +9 υπέρ της, η Ball don’t Lie είχε το 1ο λόγο για την νίκη. Πράγματι, η αρμάδα του Μπέλλα εκμεταλλεύτηκε το πλεονέκτημα αυτό και με ορθολογικό μπάσκετ κατάφερε να αυξήσει την διαφορά στους 20 παίρνοντας έτσι μια νίκη, ιδιαίτερα σημαντική. Σε αυτά τα τελευταία 10 λεπτά, 5 πόντους έβαλε ο Μπακαφούκας και 2 καλάθια πέτυχε ο Διονυσόπουλος. Σε 1 τρίποντο ευστόχησε ο Νικόπουλος για την Μπεκρίμ Team που έχασε τον ρυθμό της και ηττήθηκε με σκορ 43-63!
Mvp του αγώνα αναδείχθηκε ο Αλέξης Μπακαφούκας με 13 πόντους, 17 ριμπάουντ (3-14), 3 ασίστ και 3 λάθη σε 25:14 λεπτά συμμετοχής. Για την ΜΤ ξεχώρισε ο Θοδωρής Φράγκος με 16 πόντους και 8 ριμπάουντ (3-5) σε 29:08 λεπτά αγώνα.
Σαν σύνολο, η Μπεκρίμ Team είχε 14/43 δίποντα (32,6%), 4/20 τρίποντα (20%), 3/8 βολές (37,5%), 35 ριμπάουντ (4-31), 4 ασίστ, 7 κλεψίματα και 5 λάθη. Η Ball don’t Lie είχε 20/61 δίποντα (32,8%), 7/22 τρίποντα (31,8%), 2/8 βολές (25%), 64 ριμπάουντ (24-38), 14 ασίστ, 4 κλεψίματα και 9 λάθη.
Μπεκρίμ Team(Παπαγεωργίου): Νικολόπουλος 3, Τσερκέζης 10 (8 ριμπ), Παπαγεωργίου 2, Γιαννάτος 5 (10 ριμπ), Φράγκος 16 (8 ριμπ), Κοτσίρης, Κυριακόπουλος 7, Παϊρής.
Ball don’t Lie(Μπέλλας): Μπέρτσος 11 (8 ριμπ), Μπέλλας 3, Μπακαφούκας 13 (17 ριμπ), Γασπαράτος Π. 11 (11 ριμπ), Διονυσόπουλος 14 (15 ριμπ), Γασπαράτος Γ. 3, Μαθιουδάκης 8.
Τι μας άρεσε: Η ευστοχία της BdL πίσω από τα 6.75!