50
Lions 21 10 11 17 - 59 -
Aces 26 3 9 12 - 50 -

Τράβηξε το 38άρι του ο Ανδρόνικος!

Σε μεγάλη μέρα είχαν την τύχη να έχουν οι Lions τον Ανδρόνικο, ο οποίος με 38 πόντους, βοήθησε την ομάδα του να φτάσει σε μία δύσκολη νίκη επί των West Coast Aces με  59-50. Αν και μόνο έξι άτομα, όπως άλλωστε συνηθίζουν οι Lions, κατάφεραν να κάμψουν την αντίσταση των μαχητικών West Coast Aces και να σημειώσουν την πέμπτη σερί νίκη τους.
Το ξεκίνημα του παιχνιδιού ήταν απολαυστικό καθώς και οι δύο ομάδες ήταν εξαιρετικά εύστοχες και είδαμε πολύ ωραίες συνεργασίες εκατέρωθεν. Με Ανδρόνικο και Κολοκοτρώνη οι Lions έμειναν κοντά στο σκορ, καθώς οι Στεργιόπουλος, Κοντακιώτης Γ. και Ναρεκιάν έκαναν ότι ήθελαν! Οι τρεις αυτοί παίκτες μαζί σκόραραν τους 24 από τους 26 πόντους της πρώτης περιόδου για τους Aces. Σκορ πρώτης περιόδου λοιπόν 21-26 με τον Ανδρόνικο να πετυχαίνει 15 πόντους για τα Λιοντάρια, ενώ ο Κοντακιώτης Γ. είχε 12, και οι Στεργιόπουλος και Ναρεκιάν από έξι.
Η δεύτερη περίοδος ήταν ένα τελείως διαφορετικό παιχνίδι. Σε αντίθεση με την πρώτη περίοδο, οι ομάδες ήταν άστοχες πολύ, με αποτέλεσμα να σκοράρουν και οι δύο μαζί 13 πόντους. 10-3 λοιπόν για τους Lions που έκλεισαν το ημίχρονο μπροστά με 31-29. Ο Ανδρόνικος συνέχισε από εκεί που έμεινε σημειώνοντας άλλους πέντε πόντους, ενώ ο Ναρεκιάν με τρίποντο σημείωσε τους μοναδικούς πόντους της ομάδας του.
Στην τρίτη περίοδο, όπως ήταν αναμενόμενο, οι West Coast Aces έψαξαν τον τρόπο να αντιδράσουν και με ένα επιμέρους 4-9 βρέθηκαν μπροστά με 35-38 με 3'02 για την λήξη της περιόδου. Όμως μία ακόμα επιθετική καθίζηση επέτρεψε στους Lions να σκοράρουν εφτά πόντους στο υπόλοιπο του δεκαλέπτου και να βρεθούν μπροστά με 42-38. Ο Ανδρόνικος πέτυχε έξι πόντους για τους Lions, ο Μπατζάκας καλύτερος των Aces με εφτά.
Στην τέταρτη περίοδο πλέον το ντέρμπι ήταν αμφίρροπο καθώς οι ομάδες ήταν κοντά στο σκορ και με 4’33” για την λήξη οι Lions προηγούνταν 47-46. Ένα ξέσπασμα όμως με τον Καρδιακίδη και τον Ανδρόνικο ήταν αρκετό ώστε οι Lions να πάρουν τελικά το ροζ φύλλο αγώνα. Ο Ανδρόνικος πέτυχε 10 πόντους στην περίοδο και ο Καρδιακίδης πέντε, αλλά πολύτιμους όπως αποδείχτηκε. Ο Στεργιόπουλος έβαλε πέντε για τους Aces και ο Ναρεκιάν τρεις.
Mvp του παιχνιδιού φυσικά ήταν ο Ανδρόνικος με 38 πόντους, έχοντας 11/13 βολές, 12/19 δίποντα και 1/3 τρίποντα. Μάζεψε 4 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκανε 4 λάθη και 5 κλεψίματα. Πολυτιμότερος των West Coast Aces ο Στεργιόπουλος με 13 πόντους, έχοντας 3/4 βολές, 5/7 δίποντα και 0/1 τρίποντα. Πήρε 15 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 4 λάθη.
Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 13/18 βολές, 20/48 δίποντα και 2/9 τρίποντα. Πήραν 34 ριμπάουντ, έδωσαν 7 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, είχαν 14 λάθη και είχαν 2 μπλοκ. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 6/12 βολές, 16/45 δίποντα και 4/21 τρίποντα. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 17 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Lions (Καραπακλάς): Ανδρόνικος 38 (1τρ 5κλ 4ρ), Θεοδοσίου, Καρδιακίδης 6 (1τρ 9ρ), Ιορδάνου 5 (11ρ), Βασταρδής 2, Κολοκοτρώνης 8 (9ρ).
West Coast Aces (Μπατζάκας): Κοντακιώτης Γ. 14 (9ρ), Ναρεκιάν 12 (4), Κοντακιώτης Ν., Ευμορφόπουλος, Μπατζάκας 11 (8ρ), Μαραβέλιας, Στεργιόπουλος 13 (15ρ), Τσουτσουράκης, Λεοντιάδης.
Τι μας άρεσε: Η καταπληκτική απόδοση του Ανδρόνικου.