18/11/2019
Orlando Tragics 17 13 14 15 - 59 -
LazerWolves 18 14 6 12 - 50 -

Τragics για μεγάλα πράγματα !

Για την τρίτη αγωνιστική του τέταρτου ομίλου της Development League οι Orlando Tragics (1-1) φιλοξένησαν στο Seven Sports Club τους δίχως νίκη ακόμα Lazers (0-2).

Με καλό ρυθμό ξεκίνησε ο αγώνας με τις ομάδες να συμβαδίζουν καθ’ όλη τη διάρκεια του πρώτου δεκαλέπτου με τους μεν γηπεδούχους να έχουν για πρωταγωνιστές τους Μεϊντάνη (6π με δύο τρίποντες ρουκέτες) και Κριαλάκο (4π) όσο στην αντίπερα όχθη οι Ζήρος (7π) από την περιφέρεια και ο Δουνδουλάκης στο ζωγραφιστό (6π) έδωσαν βραχεία κεφαλή στο τέλος του (17-18).

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και σε ολόκληρη τη δεύτερη περίοδο με τους ρόλους ν’ αλλάζουν για τους “Τραγικούς” που βρήκαν στο πρόσωπο του Βροντάκη τόσο οργανωτή όσο και εκτελεστή(4π) την ίδια ώρα που ο Ζήρος παρέμενε “καυτός” (7π) κι ο Μοσχάκης(4π) ζεσταινόταν με τους φιλοξενούμενους να συντηρούν το μικρό προβάδισμα ως το ημίχρονο(30-32).

Το …μπρα ντε φερ δεν σταμάτησε ούτε μετά την ανάπαυλα με τις ομάδες να εναλλάσσονται με τη βόμβα τριών πόντων του Μεϊντάνη και τα καλάθια του Αλοΐζου με σερί 7-0 να δίνουν μια μικρή πρωτοπορία στους Tragics(39-34) που έσφιξαν την άμυνα τους κρατώντας τους αντιπάλους τους στους 7 μόλις πόντους καταφέρνωντας να την συντηρήσουν ως το τέλος της τρίτης περιόδου χάρη και στον Κολυβά (44-38).

Ο ίδιος ξεκίνησε ζεματιστός και στο τέταρτο δεκάλεπτο με δύο back to back οβίδες από τα 6.75 ενώ με νέο σερί 7-0 μέσα σε δύο λεπτά η διαφορά πέταξε στο +14 (57-43) δίνοντας παράσταση νίκης στους γηπεδούχους που στα τελευταία τρία λεπτά κατάφεραν να την υπερασπιστούν παρά την προσπάθεια του Μοσχάκη, κατακτώντας με αυτόν τον τρόπο το δεύτερο φετινό τους ροζ φύλλο, αφήνοντας υποσχέσεις για περισσότερα πράγματα στο φετινό πρωτάθλημα.

Η ομαδική στατιστική μας εξηγεί καλά το τι παρατηρήσαμε κατά τη διάρκεια του αγώνα. Οι νικητές σούταραν καλύτερα (38-24% εντός παιδιάς και 33-15% στο μακρινό σουτ, “χάνοντας” μόνο λιγάκι στις βολές με 50-59%), κι ενώ έχασαν τα ριμπάουντ (37-50) ήταν σημαντικά καλύτεροι στις τελικές πάσες (14-7) και στα μπλοκ (3-0) παρότι υστέρησαν στα κλεψίματα (5-8) διαπράττοντας κι ένα λαθάκι περισσότερο (13-12

Πολυτιμότερος τους ο point forward Βασίλης Μεϊντάνης(11π,5ρ,3ασ, 1κοψ, 1κλ,2λάθη) που είχε και τη βοήθεια του forward Ανδρέα Αλοΐζου (7π, 7ρ,1ασ, 1λ) ενώ καλύτερος για τους αντιπάλους τους με ένα επικό double double ο Γιώργος Μοσχάκης (15π,18ρ,3ασ,2κλ,2λάθη) ενώ καλή απόδοση είχε κι ο πρώτος τους σκόρερ Διονύσης Ζήρος (18π,6ρ,3ασ,3κλ,3λ)

Orlando Tragics (Μεΐντάνης) : Αλοΐζος 7, Τσαμουράς 6, Ζαφειρόπουλος (2κλ), Βροντάκης 6(1τρ,6ασ), Μεϊντάνης 11(3), Κριαλάκος 9, Κωνσταντίνου, Γκλιάτης 3(1), Αγαλόπουλος 4, Κολυβάς 9(2), Σιμιτιάν 4(5ρ)

Lazers (Αντωνακόπουλος): Αντωνακόπουλος , Μοσχάκης 15(1), Δουνδουλάκης 8 (12ρ), Γιαννόπουλος 9(1τρ, 6ρ), Ζήρος 18(1), Καραφαντής, Παπαδημητρίου 2

Τι μας άρεσε :  Αναμέτρηση με έντονο συναγωνισμό , αρκετά δυναμική με τους νικητές να διαθέτουν περισσότερες λύσεις και βάθος και να επικρατούν δίκαια στο δεύτερο κομμάτι του αγώνα !

Τι δεν μας άρεσε: Το σουτάκι από την περίμετρο για τους Lazers θέλει λίγο φτιάξιμο (3/19) καθώς και η δημιουργία τους αν και έπαιζαν με ελλείψεις