05/11/2019
Πι Stoli α 25 10 17 9 - 61 -
Smokin' Aces 17 14 7 17 - 53 -

Τράβηξαν σκανδάλη… τα Πι Stolia!

Το βράδυ της Κυριακής στο κλειστό του Πλάτωνα, τα Πι Stolia υποδέχτηκαν τoυς Smokin' Aces. Σε ένα παιχνίδι του δεύτερου ομίλου της Master League με τις δύο ομάδες να έχουν ήδη από μία νίκη και να ελπίζουν για το 2/2, οι γηπεδούχοι με τους Λιόλιο(17π.)  και Ιωαννίδη(13π.) να βάζουν φωτιά στην περιφέρεια, πήραν το ροζ φύλλο κόντρα στην παρέα των Σταθόπουλου(21π.) και Σαπλαούρα(9π.) που εμφανίστηκε ιδιαίτερα ανταγωνιστική. Η αναμέτρηση έληξε με τελικό σκορ 61-53 και πλέον οι δύο ομάδες αναμένουν τα επόμενα παιχνίδια της διοργάνωσης.

To σκορ άνοιξαν στην πρώτη περίοδο τα Πι Stolia με το τρίποντο του Λιόλιου, αλλά η απάντηση ήρθε πολύ γρήγορα από μία εύστοχη βολή του Νίκαινα. Οι οκτώ σερί πόντοι των γηπεδούχων που ακολούθησαν από τους Λιόλιο(5π.), Βούλγαρη(2π.) και Κρίκο(1π.) έγραψαν το 11-1 στο έκτο λεπτό. Στα τελευταία πέντε λεπτά οι Aces βρήκαν τα πατήματά μας ξεχωρίζοντας πέντε προσωπικούς πόντους του Νινιού, ενώ για τους γηπεδούχους πρωταγωνίστησαν, Λιόλιος με δύο ακόμη τρίποντα και Ιωαννίδης με επτά πόντους κλείνοντας την πρώτη περίοδο με επιμέρους σκορ 25-17.

Λιγότερο εύστοχες, αλλά το ίδιο ποιοτικές εμφανίστηκαν οι δύο ομάδες στην δεύτερη περίοδο με τα Πι Stolia να κρατάνε την διαφορά τους στα πρώτα τέσσερα λεπτά για το 31-19. Την επίθεση των Aces ανέλαβε ο Σταθόπουλος που με δέκα σερί προσωπικούς πόντους κατάφερε να μειώσει. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν με τους Ντάσκαρη(4π.), Ιωαννίδη(2π.) και Κοσμά(4π.) γράφοντας δέκα συνολικούς πόντους, ενώ στα τελευταία δευτερόλεπτα το τρίποντο του Νινιού έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με σκορ 35-31.

Στα πρώτα δύο λεπτά της τρίτης περιόδου οι Aces κατάφεραν να μειώσουν στους δυο με τα καλάθια του Σαπλαούρα και του Νίκαινα για το 37-35, ενώ μέχρι και το πέμπτο λεπτό το σκορ διαμορφώθηκε σε 42-38. Τα τελευταία πέντε λεπτά όμως βρήκαν τους φιλοξενούμενους χωρίς σκορ και τα Πι Stolia με δέκα σερί πόντους εκ των οποίων οι οκτώ του Κοσμά και οι δύο του Ιωαννίδη, ανέβασαν και πάλι την διαφορά. Σκορ τρίτης περιόδου 52-38.

Εντύπωση προκάλεσε και η τελευταία περίοδος με τις δύο ομάδες να δίνουν μάχες και να διαμορφώνουν το 54-41 στα πρώτα τρία λεπτά. Οι φιλοξενούμενοι με εννιά σερί πόντους μείωσαν στους τέσσερις, εκ των οποίων οι επτά του Σταθόπουλου και δύο του Νίκαινα. Τα Πι Stolia κράτησαν την ψυχραιμία τους και με το τρίποντο του Λιόλιου και το καλάθι του Βούλγαρη και του Κρίκου, πήραν την νίκη με τελικό σκορ 61-53.

Στο τέλος του αγώνα τα Πι Stolia είχαν 20/50 δίποντα(40%), 6/14 τρίποντα(42,9%) και 3/6 βολές(50%). Μάζεψαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 19 ασίστ, πραγματοποίησαν 5 κλεψίματα ενώ έκαναν 15 λάθη και 3 μπλοκ. Στον αντίποδα οι Smokin’ Aces είχαν 13/38 δίποντα(34,2%), 6/27 τρίποντα(22,2%) και 9/14 βολές (64,3%). Αντίστοιχα πήραν 34 ριμπάουντ, έδωσαν 10 ασίστ και έκαναν 8 κλεψίματα, 12 λάθη και 3 μπλοκ.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αναδείχτηκε ο Ρωμανός Ιωαννίδης με 13 πόντους, έχοντας 5/8 δίποντα(62,5%) και 1/2 τρίποντα(50%) ενώ μάζεψε 3 ριμπάουντ, μοίρασε 7 ασίστ, έκανε 1 κλέψιμο και 1 λάθος σε 30 λεπτά συμμετοχής. Αντίστοιχα για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Βαγγέλης Σταθόπουλος με 21 πόντους έχοντας 4/10 δίποντα (40%), 4/12 τρίποντα(33,3%) και 1/2 βολές(50%) ενώ παράλληλα έγραψε 3 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και 1 μπλοκ σε 40 λεπτά συμμετοχής.

Πι Stolia(Λιόλιος): Ντάσκαρης 4, Ιωαννίδης 13(1), Γραικούσης, Λιόλιος 17(5), Κρίκος 7, Βούλγαρης 6, Κοσμάς 14

Smokin’ Aces(Σαπλαούρας): Σταθόπουλος 21(4), Νίκαινας 7, Νινιός 9(2), Τζένης, Μανίκας, Μητράκης 7, Σαπλαούρας 9, Παπαζήσης, Καρακάσης

Τι μας άρεσε: Πολλά τρίποντα και ωραίες ενέργειες από τις περιφέρειες των δύο ομάδων.