09/01/2024
Puronto Raptors 7 13 8 13 - 41 -
Trelakers 10 8 18 12 - 48 -

Tre... λαίνουν κόσμο και κερδίζουν!

Οι TreLakers μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο με απίστευτη θέληση στο να πάρουν τη νίκη απέναντι στους Puronto Raptors και τα κατάφεραν, κερδίζοντας με σκορ 41-48, σε ένα παιχνίδι με χαμηλή συγκομιδή πόντων αλλά εξαιρετικό σε ποιότητα, στα πλαίσια της Development 2 κατηγορίας.

Δεν ήταν χαμηλός ο ρυθμός της αναμέτρησης αλλά οι δύο ομάδες δε... βιαζόντουσαν κιόλας για να τρέξουν στον αιφνιδιασμό, με τις σετ καταστάσεις να ευνοούν Ουζουνίδη και Κατή από Puronto και Βαρθαλίτη από την άλλη, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 7-10 για την παρέα του τελευταίου. Το σκορ παρέμεινε χαμηλά, ο Παπαδόπουλος έβαλε άλλο ένα τρίποντο και έβαλε μπροστά τους γηπεδούχους με 20-18, σε ένα παιχνίδι που φαίνεται να έχει ακόμα... ψωμί, με καμία όμως ομάδα ακόμα να μην έχει κάνει το "ξεπέταγμα".

Το δίδυμο Γκορίτσας και Ζέρβας δεν έβλεπε... αντίπαλο στην τρίτη περίοδο, με τους Puronto να βλέπουν πάλι τον Παπαδόπουλο να τους ξεκολλάει με σουτ από μακρυά και το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 28-36 , με τον Μένεγο να συμβάλει προς το τέλος στη μείωση του σκορ. Εκεί όμως οι TreLakers δεν κοίταξαν ποτέ πίσω, πίεσαν ακόμα παραπάνω την κατάσταση και εν τέλει επιβλήθηκαν των Puronto με τελικό σκορ 41-48!

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Πέτρος Γκορίτσας με 14 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Θοδωρής Ουζουνίδης με 6 πόντους, 20 ριμπάουντ, 2 ασίστ, ένα κόψιμο, 5 λάθη.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 8/34 δίποντα, 6/23 τρίποντα, 7/14 βολές, 51 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 14 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 14/35 δίποντα, 4/24 τρίποντα, 8/13 βολές, 32 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 8 κλεψίματα, ένα κόψιμο, 6 λάθη.

Puronto Raptors (Κατής): Βασιλακόπουλος, Βουτσίνος 1, Κατής 2, Κουλούρης 2, Λεμπιδάκης 2, Μένεγος 6, Μπελάλης, Ουζουνίδης 6 (20 ριμπ.), Παπαδόπουλος 16, Σουλτάτης 6.

TreLakers (Βαρθαλίτης): Ζερβάς 16, Αλεξόπουλος 4, Βαρθαλίτης 4, Γκορίτσας 14, Σγούρος 10, Τσουκνιδής.

Τί μας άρεσε: Το όμορφο μπάσκετ που είδαμε!