12/09/2020
Peristeri Trelleborg 13 10 11 28 - 62 -
Rep-Eat 6 12 15 13 - 46 -

Τρελάθηκε στο τέλος η Trelleborg!

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στον 21ο όμιλο του Basketaki Cup η Trelleborg, καθώς στην πρεμιέρα επικράτησε των μαχητικών Rep-Eat με 62-46 στο κλειστό του Κολωνού!

Με τον Τύρο να ξεκινάει ορεξάτος το ματς με 9 πόντους και τους Τάτση – Παύλου να προσθέτουν από 2 πόντους ο καθένας, η Trelleborg προηγήθηκε με 13-6 στο ξεκίνημα της συνάντησης. Ο Μαρκόπουλος με 4 πόντους και ο Μαράτος με 2 ήταν αυτοί που έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά.

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και με 7 πόντους του Παύλου, αλλά και 2 του Τύρου, έχτισαν διψήφια διαφορά ασφαλείας 16 πόντων, 22-6. Ωστόσο, οι Rep-Eat ξύπνησαν στο φινάλε του πρώτου μέρους και με 5 πόντους του Τσιάμαλου, τρίποντο του Μαρκόπουλου και δίποντα των Κασιμάτη – Μαμάκου, πλησίασαν στους 5, 23-18!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Περιστεριώτες κατάφεραν να πάρουν εκ νέου διψήφια διαφορά, καθώς με 5 πόντους του Χάρη Δρακόπουλου και 4 του Παύλου, βρίσκονταν στο +11, 34-23, στα μέσα της τρίτης περιόδου. Ωστόσο, για ακόμη μια φορά οι κιτρινόμαυροι βρήκαν άμεσα τρόπο να απαντήσουν και με προσωπικό show του Μαρκόπουλου με 8 πόντους και 4 του Καντεράκη, μείωσαν στον πόντο, 34-33, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Στα πρώτα λεπτά της τέταρτης και τελευταίας περιόδου, οι Rep-Eat με έμμεσο τρίποντο του Καντεράκη και καλάθι του Καπακτσή, πήραν για πρώτη φορά κεφάλι στο σκορ με 37-38! Το φινάλε, όμως, του παιχνιδιού ανήκε στο συγκρότημα του Θανάση Δρακόπουλου, αφού με ακόμη 10 πόντους του Τύρου, 8 του Παύλου και 5 του Χάρη Δρακόπουλου, έφτασε δίκαια στη νίκη με 62-46!

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 14/29 βολές, 15/40 δίποντα και 6/22 τρίποντα. Πήραν 44 ριμπάουντ, έδωσαν 8 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, ενώ έκαναν 10 λάθη και είχαν 3 τάπες. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 7/17 βολές, 12/34 δίποντα και 5/21 τρίποντα. Μάζεψαν 35 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 3 κοψίματα.

Κορυφαίος της Trelleborg ο Τύρος με 21 πόντους, έχοντας 4/7 βολές, 4/7 δίποντα και 3/5 τρίποντα. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, έκλεψε 3 φορές και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος των Rep-Eat ο Μαρκόπουλος 21 πόντους, έχοντας 1/4 βολές, 4/7 δίποντα και 4/7 τρίποντα. Πήρε 6 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 4 λάθη.

Trelleborg (Δρακόπουλος Θ.): Βαγενάς 3 (1), Τύρος 21 (3), Τάτσης 2, Δρακόπουλος Χ. 11 (1), Δαλέζος, Μονιός 2, Παύλου 21 (1), Σταυρόπουλος, Τσίντζας, Κεραμυδάς, Στέφος 2

Rep-Eat (Μαμάκος): Κασιμάτης 5, Τσιάμαλος 5 (1), Μαράτος 2, Χαραλαμπίδης 2, Καπακτσής 2, Μαμάκος 2, Τζούμας, Μαρκόπουλος 21 (4), Καντεράκης 7, Εσεπενόγλου

Τι μας άρεσε: Τόσο η επιστροφή των Rep-Eat από το -16, όσο και το ξέσπασμα της Trelleborg στο φινάλε!