19/10/2021
Think Digital - - - - - 34 -
Footballistas - - - - - 61 -

Τρένο δίχως στάσεις οι Footballistas!

Ένα τρένο μάλλον εκτροχιασμένο. Αυτό είναι μια έκφραση που μπορεί να περιγράψει τους πρωταθλητές Footballistas. Η ομάδα του coach P., δεν σταμάτησε ούτε στο εμπόδιο της Think Digital Group, κέρδισε 34-61 την παρέα του Καπερώνη και συνεχίζει την ξέφρενη πορεία της στην διοργάνωση του basketaki!
Μια διαφορά 5 πόντων δημιούργησαν οι φιλοξενούμενοι στην 1η περίοδο. Σχεδόν όλη η ομάδα του Παπαγεωργίου σκόραρε ενώ, η άμυνα των Footballistas ήταν πολύ δυνατή. 1 τρίποντο πέτυχε ο Καπερώνης για την γεμάτη ελλείψεις TDG. 7-13 ήταν το επιμέρους σκορ της περιόδου.
Στο +16 έφτασαν οι «ποδοσφαιριστές» στο 2ο δεκάλεπτο. Με όπλο την άμυνα και την ταχύτητα τους, οι φιλοξενούμενοι έκαναν ό,τι ήθελαν στο παρκέ. 3 καλάθια έβαλε ο Λουμπαρδέας ενώ 5 πόντους πέτυχε ο Λίτης που έπαιξε απίστευτες άμυνες. 3 πόντους έβαλε ο Σταγκίδης και 1 καλάθι ο Μαρίνης για την Think Digital και το 12-28 του α’ ημιχρόνου.
Ισορροπημένη ήταν η 3η περίοδος. Οι Footballistas χαλάρωσαν ενώ η TDG ανέβασε τον ρυθμό της. Κατά 2 πόντους αυξήθηκε η απόσταση μεταξύ των 2 ομάδων σε αυτό το δεκάλεπτο (14-16). 5 πόντους με 1 τρίποντο είχε ο Γεωργακόπουλος και ακολούθησε με 2 καλάθια ο Καπερώνης. 6 από τους συνολικά 7 παίχτες των πρωταθλητών σκόραραν κάτι που δείχνει τις άπλετες επιθετικές επιλογές του coach P.
Διαδικαστικού χαρακτήρα ήταν το 4ο δεκάλεπτο. Οι Footballistas έτρεξαν στο ανοιχτό γήπεδο και πέτυχαν πολλούς εύκολους πόντους. Στα 2 καλάθια του Μαρίνη αρκέστηκε η TDG, που γνώρισε την ήττα από μία πιο καλοδουλεμένη και οργανωμένη ομάδα, με σκορ 34-61. Άξιος αναφοράς ο Λίτης που μπορεί επιθετικά να μην «τράβηξε» αλλά καθάρισε πολλές φάσεις παίρνοντας είτε ριμπάουντ είτε «κλείνοντας τα φώτα»!
Mvp του αγώνα ήταν ο Νικόλας Λουμπαρδέας με 14 πόντους, 15 ριμπάουντ (8-7), 3 ασίστ, 3 κλεψίματα και 3 λάθη σε 31:31 λεπτά συμμετοχής. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Παναγιώτης Καπερώνης με 7 πόντους, 6 ριμπάουντ (0-6), 5 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 κόψιμο και 2 λάθη σε 38:09 λεπτά συμμετοχής.
Σαν σύνολο, η TDG είχε 12/50 δίποντα (24%), 2/10 τρίποντα (20%), 4/10 βολές (40%), 32 ριμπάουντ (6-26), 10 ασίστ, 8 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 12 λάθη. Οι Footballistas είχαν 21/45 δίποντα (46,7%), 5/25 τρίποντα (20%), 4/11 βολές (36,4%), 58 ριμπάουντ (20-38), 15 ασίστ, 10 κλεψίματα, 6 μπλοκ και 17 λάθη.
Think Digital Group(Καπερώνης): Καπερώνης 7, Σταγκιδης 7, Γεωργακίλας 3, Κανούτος, Καραμπάλης 2, Μαρίνης 8, Γεωργακόπουλος 7.
Footballistas(Παπαγεωργίου): Παναγόπουλος 4, Μαρκόπουλος (9 ριμπ), Λίτης 9 (18 ριμπ, 6 μπλοκ), Σιδέρης 4, Σπαλιάρας 9, Λουμπαρδέας 14 (15 ριμπ), Βουρλούμης 13, Αγουρίδης 8.
Τι μας άρεσε: Ο τρόπος παιχνιδιού των Footballistas και το πόσο γρήγορα πασάρουν την μπάλα!