07/02/2022
Intercity BC 20 20 17 12 - 69 -
Space Jam 11 17 10 10 - 48 -

Τρένο… Intercity!

Μία ολοκληρωτική εμφάνιση της Intercity απολαύσαμε στο κλειστό του Περιστερίου, με την παρέα του Αντωνίου να επικρατεί με το τελικό 69-48 επί της Space Jam, στα πλαίσια της Development 2 κατηγορίας.

Ο Δόσκας ήταν… καυτός στο ξεκίνημα και παρέσυρε την ομάδα της Intercity, με τον ποιοτικό γκαρντ να κάνει το 10-4 απέναντι στην… νωχελική Space Jam, με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 20-11, με Νικολάου και Σταματόπουλο ανεβάζουν ρυθμούς και αυτοί.

Άκρως ισορροπημένο το πρώτο μισό του δεύτερου δεκαλέπτου, με τον Μαυροσκότη σε εξαιρετική μέρα να προσπαθεί να… μαζέψει τη διαφορά, μέχρι η Intercity με εξαιρετικές ατομικές ενέργειες του Σταματόπουλου πάρει ξανά διψήφια διαφορά και κλείσει το ημίχρονο μπροστά με 40-28.

Δυναμικά μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο το σύνολο της Space Jam, με τους μαύρους να πιέζουν για τη μείωση του σκορ. Η εξαιρετική όμως παρουσία του Φιλίνη σε συνδυασμό με το κακό αμυντικό rotation στη συνέχεια, κράτησαν το ευρύ προβάδισμα της Intercity στο για τρίτο δεκάλεπτο, 57-38.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι δραματικά, με τη διαφορά να δίνει το ελεύθερο στις δύο ομάδες να δοκιμάσουν πράγματα, να τρέξουν και να κλείσουν τον πολύ όμορφο αυτόν αγώνα στο τελικό 69-48, με την Intercity νικήτρια.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Νικολάου με 15 πόντους, 12 ριμπάουντ, μια ασίστ, 4 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 2 λάθη. Από Space ξεχώρισε ο Γιάννης Παπαναστασίου με 15 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 5 λάθη.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 31/67 δίποντα, 1/10 τρίποντα, 4/12 βολές, 42 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 12 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 12 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 15/36 δίποντα, 3/22 τρίποντα, 9/16 βολές, 34 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 18 λάθη.

Intercity (Αντωνίου) : Αντωνίου 3, Δόσκας 12, Νικολάου 15 (12 ριμπ.), Σπαής 2, Σταματόπουλος 20, Σταυρόπουλος 5, Τσόλιας 4, Φιλίνης 8.

Space Jam (Μαυροσκότης) : Καφετζόπουλος, Κολέογλου 4, Μαυροσκότης 13, Νάστος 12 (12 ριμπ.), Νίκου, Παπαναστασίου 15, Παπαχαρίσης 2, Πέτσας 2.

Τί μας άρεσε : Εξαιρετικό το κλίμα του αγώνα!