02/03/2022
Black Panthers 2 7 10 10 - 29 -
Hurricanes 11 16 13 16 - 56 -

Τρένο οι Hurricanes!

Το παραμικρό πρόβλημα δεν αντιμετώπισαν οι Hurricanes απέναντι στους Black Panthers, με την παρέα του Βλάχου να επικρατεί με το τελικό 29-56, στην αναμέτρηση που διεξήχθη στο Κλειστό των Άνω Λιοσίων.

Εκπληκτικό το ξεκίνημα για την παρέα του Ιωαννίδη, με τον ποιοτικό πάουερ φόργουορντ των φιλοξενούμενων να αποτελεί τον κινητήριο μοχλό των Hurricanes και να τους οδηγεί στο 2-11 πρώτου δεκαλέπτου, με τους Panthers να σκοράρουν μόνο με βολές του Αποσκίτη.

Προσπάθησαν πολύ και βελτιώθηκαν οι γκρι στο δεύτερο δεκάλεπτο, με εκτενές rotation και προσπάθεια να βρουν το κατάλληλο σχήμα για να δημιουργήσουν ρήγματα στην άμυνα των αντιπάλων, με τον Ιωαννίδη από την άλλη πλευρά να συνεχίζει το… βιολί του και να αυξάνει τη διαφορά, κλείνοντας το ημίχρονο στο 9-27.

Οι Black Panthers είχαν ένα πάρα πολύ καλό πεντάλεπτο διάστημα στα μέσα της τρίτης περιόδου, πίεσαν, προκάλεσαν πρόβλημα στο κατέβασμα της μπάλας των Hurricanes και με τον Αποσκίτη σε… φόρμα βελτιώθηκαν και μείωσαν το σκορ στο 19-40 με το οποίο έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο.

Δεν άλλαξε κάτι στην τελευταία περίοδο της αναμέτρησης, με τους Hurricanes να παίζουν έξυπνα και με τον χρόνο, κλείνοντας τον αγώνα με το τελικό 29-56 και την σημαντική αυτή νίκη ενόψει της συνέχειας.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Παρης Ιωαννίδης με 20 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ένα κλέψιμο, ένα κόψιμο και 2 λάθη. Από Panthers ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Αποσκίτης με 22 πόντους, 2 ριμπάουντ, μια ασίστ, 4 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 6 λάθη.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 13/35 δίποντα, 0/17 τρίποντα, 3/8 βολές, 26 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 14 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 22/50 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 9/14 βολές, 44 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 10 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 18 λάθη.

Black Panthers (Καββαδίας) : Καββαδίας Κ. 4, Παυλίδης 1, Ρήγας, Καββαδίας Τ., Τσαβδαρίδης, Μαυράκης, Κουλούρης, Τήλιος 2, Αποσκίτης 22.

Hurricanes (Βλάχος) : Κασελάκης, Παπαδημητρίου 10, Ταμιωλάκης 8, Βλάχος 7, Μακρής 5, Ιωαννίδης 20, Φραγκούλης 6 (12 ριμπ.).

Τί μας άρεσε : Η γραμμή ψηλών των Hurricanes!