07/10/2020
Souvlakers 14 14 9 15 - 52 -
War Gamers 16 20 12 15 - 63 -

Τρένο πάνε οι War Gamers!

Σ’ ένα κλασικό παιχνίδι του πρωταθλήματος της Elite οι πρωταθλητές έκαμψαν την αντίσταση των μαχητικών αλλά ελλιπέστατων Souvlakers με 52 – 63 , στο κλειστό του Seven στην Ανθούσα.

Ο αγώνας δεν διεκδικεί δάφνες θεάματος καθώς ήταν κατά κύριο λόγο σκληρός με δυνατές μονομαχίες και στις δύο πλευρές του γηπέδου και όπως είναι φυσικό σε τέτοια παιχνίδια με αρκετά νεύρα.

Οι δύο ομάδες στο πρώτο δεκάλεπτο πήγαιναν χέρι,  χέρι με τους ερυθρόλευκους του Σπύρο Σκλαβενίτη να παίρνουν το προβάδισμα με 0-4 , 3 -7 και 5-9 , 4:20 πριν το τέλος .Οι γηπεδούχοι μ' ένα μικρό σερί 6-1βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με 11 – 10  , με τους War Gamers να παίρνουν εκ νέου το προβάδισμα και να κλείνουν το δεκάλεπτο προηγούμενοι με 14 -16. Πρώτοι σκόρερ των πρωταθλητών ήταν οι Μέμεζας και Καραγιάννης με εφτά και τέσσερις πόντους αντίστοιχα , ενώ για τους γηπεδούχους ο  Κάρολος Barkshire είχε εννιά και ο Αγγελόπουλος  δύο.

Στη δεύτερη  περίοδο οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 20 – 26 με τους Souvlakers να μειώνουν στο 24 – 26  και 26 – 28 , 3: 53 πριν το ημίχρονο και τους πρωταθλητές μ’ ένα σερί 8 – 0 να κάνουν το 26 – 36 πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το τελικό 26 – 38 . Ρίπης και Καραγιάννης ήταν οι πρώτοι σκόρερ με οχτώ και τέσσερις πόντους ενώ από τους γηπεδούχους Δάμης και ο Ερρίκος Barkshire είχαν από πέντε και τέσσερις πόντους αντίστοιχα.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι ερυθρόλευκοι δέχτηκαν μόνο εννιά πόντους και με τους Καραγιάννη και Ρίπη να κάνουν ό,τι θέλουν και στις δύο πλευρές του γηπέδου προηγήθηκαν με 30 – 38 και 35 – 44με το τέλος να τους βρίσκει μπροστά με 37 – 48 .Οι συνήθεις ύποπτοι Καραγιάννης και Ρίπης είχαν από  έξι και πέντε πόντους αντίστοιχα , ενώ οι Δάμης , Κάρολος Barkshire , Ερρίκος Barkshire , Αγγελόπουλος και Σιαμπλής είχαν από δύο .

Στη τελευταία στροφή της αναμέτρησης οι ερυθρόλευκοι μπήκαν αποφασισμένοι να καθαρίσουν το παιχνίδι , καθώς βρέθηκαν να προηγούνται ακόμη και με δεκατρείς πόντους διαφορά με σκορ 39 – 52 . Οι Souvlakers το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν σε 48 – 54 στα μέσα του δεκαλέπτου με το σφύριγμα της κόρνας από την γραμματεία να βρίσκει τον Βαγγέλη Σκλαβενίτη και τη παρέα του να κάνει το τέσσερα στα τέσσερα με το τελικό 52 – 63 .

MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο εκπληκτικός Στέφανος Καραγιάννης με 19 πόντους , 20 ριμπάουντ , 2 ασίστ και 3 κλεψίματα. Από τους ηττημένους ο Κωνσταντίνος Σιαμπλής είχε 5 πόντους , 26 ριμπάουντ , 3 ασίστ , 2 κλεψίματα και ένα κόψιμο.

Οι War Gamers είχαν συνολικά 25 / 66 δίποντα , 2 / 25 τρίποντα , 7 / 19 βολές , 69 ριμπάουντ , 14 ασίστ , 5 κλεψίματα , 1 κόψιμο και 7 λάθη. Οι γηπεδούχοι από την πλευρά τους είχαν 15 / 56 δίποντα  , 5 / 21 τρίποντα , 7 / 15 βολές , 12 ασίστ , 7 κλεψίματα , 3 κοψίματα και 8 λάθη.

Souvlakers (Ποντίκης): Διασκαγιάννης 4, Σιαμπλής 5, Δάμης 7,Barkshire Κ. 13 ,Barkshire Ε. 8, Αγγελόπουλος 15 .

War Gamers (Σκλαβενίτης): Ρούσης 2, Παρίσος 6, Λαζαράκος, Καραγιάννης 19, Διαμαντής 9, Αντωνίου 6, Μέμεζας 5, Σούλης , Ρίπης 14, Νατσίδης 2 .

Τι μας άρεσε: Κάτι εκτός παιχνιδιού με μεγαλύτερη σημασία , καθώς ο Πέτρος Ρίπης υποδέχτηκε τον Ρίπη junior στον οποίο αφιερώθηκε και η νίκη. Να σου ζήσει Πέτρο.