30/10/2019
Ball Don't Lie 14 9 10 19 - 52 -
Φα.Πα. 18 17 13 18 - 66 -

Το τρένο που δε κάνει στάσεις η ΦΑ.ΠΑ!

Στα πλαίσια της 5ης αγωνιστικής δύο φορμαρισμένες ομάδες τέθηκαν αντιμέτωπες. Από την μία η BdL και από την άλλη η ΦΑ.ΠΑ. Το ματς ήταν ενδιαφέρον με τις ομάδες να είναι κοντά στο σκορ μόνο στην 1η περίοδο. Από εκεί και μετά, οι φιλοξενούμενοι άρχισαν τα «γνωστά» και με τον Γεράνιο άξιο ηγέτη, πήραν την 4η συνεχόμενη νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια, αυτή την φορά με σκορ 66-52!

Καλά άρχισε η πρώτη περίοδος. Οι δύο ομάδες ήταν εύστοχες σε γενικές γραμμές ενώ σκληρές ήταν οι άμυνες από το πρώτο και όλας λεπτό. Ο Μπέρτσος ξεκίνησε πολύ δυνατά με 7 πόντους ενώ ένα τρίποντο πέτυχε ο Κακαφώνης. Για τους φιλοξενούμενους από 2 τρίποντα έβαλαν οι Γεράνιος και Θεοδοσιάδης για το τελικό 14-18 του πρώτου δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η ΦΑ.ΠΑ. ξέφυγε στο σκορ. Με τον Θεοδοσιάδη να βρίσκεται σε δαιμονιώδη κατάσταση έχοντας 9 και με τον Χύτα να είναι «πυλώνας» την άμυνα, η ομάδα του Γεράνιου δημιούργησε μια διαφορά της τάξεως των 12 πόντων. 5  με ένα τρίποντο είχε ο captain Μπέλλας για την Bdl, που δεν είχε απάντηση στην άψογη συνεργασία των αντιπάλων.

Στους 15 πόντους έφτασε η απόσταση μεταξύ των δύο ομάδων στο τρίτο δεκάλεπτο. Η ΦΑ.ΠΑ. δεν άφησε το πόδι από το γκάζι και θέλησε να τελειώσει το ματς όσο πιο γρήγορα μπορούσε. Έτσι, με 7 διαφορετικούς σκόρερ και με άμυνα για σεμινάρια διατήρησε το προβάδισμα στην περίοδο αυτή. Για την Ball μόνο ο Μπέλλας (7 πόντοι) εξακολουθούσε να παλεύει.

Με τον πίνακα να δείχνει 33-48, η τέταρτη περίοδος ήταν πιο χαλαρή για την ομάδα του Κόκκινου και του Γκοτσόπουλου. Οι παίχτες της ΦΑ.ΠΑ. έπαιξαν όσο χρειάστηκε, διατήρησαν  την διαφορά, παίρνοντας με τον τρόπο αυτό ακόμα μία νίκη. Για την Bdl 11 είχε ο «Μούλα», αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό για να αποτρέψει την ήττα!

Mvp της αναμέτρησης ήταν ο Λεωνίδας Γεράνιος με 20 πόντους, 2 ριμπάουντ (0-2), 5 ασσίστ, 3 κλεψίματα και 2 λάθη σε 23:24 λεπτά αγώνα. Σούταρε 2/2 δίποντα (100%), 4/7 τρίποντα (57,1%) και 4/5 βολές (80%). Για την Bdl ξεχώρισε ο Παναγιώτης Μουλαγιάννης με 15 πόντους, 4 ριμπάουντ (2-2), 3 ασσίστ,2 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 3 λάθη σε 31:25 λεπτά. Σούταρε 5/10 δίποντα (50%), 1/1 τρίποντα (100%) και 2/3 βολές (66,7%).

Σαν σύνολο, η Balldon’tLie είχε 15/43 δίποντα (34,9%), 6/26 τρίποντα (23,1%), 4/17 βολές (23,5%), 31 ριμπάουντ (8-23), 11 ασσίστ, 8 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 13 λάθη. Η ΦΑ.ΠΑ. είχε 13/33 δίποντα (39,4%), 9/22 τρίποντα (40,9%), 13/21 βολές (61,9%), 46 ριμπάουντ (6-40), 13 ασσίστ, 12 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 12 λάθη.

Balldon’tLie (Μπέλλας): Μουλαγιάννης 15, Τσάκουλης, Μπέλλας 14, Μπέρτσος 10, Κακλαμάνης 8 (11 ριμπ), Κοσμάς, Κακαφώνης 3, Γασπαράτος 2.

ΦΑ.ΠΑ. (Γεράνιος):  Σπανός 3, Θεοδοσιάδης 11, Μπαλτάς 2, Προβίδας 4, Μαυρογιάννης 8, Γεράνιος 20, Πετρόπουλος 2, Λιοπέτας, Γκοτσόπουλος 2, Χύτας 12, Κόκκινος 2.

Τι μας άρεσε: Η χημεία και η ομαδικότητα της ΦΑ.ΠΑ. που φαίνεται ότι είναι μια δουλεμένη ομάδα!