15/06/2020
Sun City Spurs 6 9 12 13 - 40 -
Lobsters BC 14 9 8 10 - 41 -

Τρέντσιος σέρβιρε, Τρικαλιώτης εκτέλεσε και ώρα τελικού!!!

Μετά από ένα πολύ δυνατό ματς που θα είχε όλα, οι Lobsters με ήρωα της τελευταίας στιγμής τον Τρικαλιώτη, κέρδισαν τους Sun City Spurs με 41-40 για την 16η αγωνιστική του έβδομου ομίλου της D2-League, παραμένοντας έτσι στην κορυφή λίγο πριν το μεγάλο ντέρμπι ανόδου!

Με όπλο την άμυνά τους και δράστες στην επίθεση τους Τρικαλιώτη (5π), Μπενιουδάκη (4π) και Σαλονικίδης (3π), οι Lobsters ξεκίνησαν το ματς παίρνοντας αέρα 8 πόντων, 6-14. Ο Χαραλαμπόπουλος με 4 πόντους και ο Ντεντόπουλος με 2 πόντους ήταν αυτοί που έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά.

Στην δεύτερη περίοδο οι Sun City Spurs κατάφεραν με δίποντα των Μπόζα, Ντεντόπουλου και Ρήγου να πλησιάσουν στο καλάθι, 14-16, ωστόσο με 5 συνεχόμενους πόντους, ο Σαλονικίδης, έστειλε την παρέα του στα αποδυτήρια με το προβάδισμα του πρώτου δεκαλέπτου, 15-23!

Με τον Χαραλαμπόπουλο να παίρνει την ομάδα του Πέλεχα στις πλάτες του, πετυχαίνοντας 10 συνεχόμενους πόντους, οι μπλε κατάφεραν να μειώσουν στους 4, 27-31. Τους φιλοξενούμενους διατήρησαν σε θέση οδηγού σε εκείνο το διάστημα οι Σαλονικίδης, Μπάρλας και Μπενιουδάκης. Σκορ τρίτης περιόδου 27-31!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Sun City Spurs συνέχισαν την αντεπίθεσή τους και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μπόζα με 8 πόντους, έφτασαν να προηγούνται με 40-39, 4″ για το τέλος. Ωστόσο, μετά τις χαμένες βολές του Γιουλούντα, ο Τρέντσιος πήρε το ριμπάουντ, βρήκε με πάσα ακριβείας τον Τρικαλιώτη και εκείνος με ψύχραιμο τελείωμα χάρισε τη νίκη στους Αστακούς με 40-41!

Οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν το ντέρμπι έχοντας 4/18 βολές, 12/48 δίποντα και 4/26 τρίποντα. Πήραν 50 ριμπάουντ, έδωσαν 6 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, ενώ έκαναν 12 λάθη και είχαν 1 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 8/16 βολές, 12/38 δίποντα και 3/22 τρίποντα. Μάζεψαν 50 ριμπάουντ με την σειρά τους, μοίρασαν 4 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 20 λάθη και είχαν 1 κόψιμο.

Πολυτιμότερος των Suns City Spurs ο Χαραλαμπόπουλος με 14 πόντους, έχοντας 0/2 βολές, 4/7 δίποντα και 2/6 τρίποντα. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και ήταν αλάνθαστος. Κορυφαίος των Lobsters ο Τρέντσιος με 5 πόντους, έχοντας ¾ βολές και 1/6 δίποντα. Πήρε 18 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 6 λάθη και είχε 1 τάπα.

Sun City Spurs (Πέλεχας): Γιουλούντας 1, Μπόζας 10 (2), Ρήγος 4, Νίτσικας 1, Ντεντόπουλος 9, Φώτος 1, Χαραλαμπόπουλος 14 (2), Σαπουντζής

Lobsters (Ραχμάν): Μπέργιος 3, Σαλονικίδης 13 (2), Μπενιουδάκης 6, Καπατσώρης 2, Τρέντζιος 5, Μπάρλας 4, Τρικαλιώτης 8 (1), Ραχμάν

Τι μας άρεσε: Το συγκλονιστικό φινάλε της αναμέτρησης!