08/10/2021
Remal Madri 9 9 11 6 - 35 -
Πήγασος 11 9 14 11 - 43 -

Τρία στα τρία και πρόκριση για τον Πήγασο!

Την πρόκριση στην επόμενη φάση του Basketaki Cup πανηγυρίζει ο Πήγασος που κέρδισε στο ΟΑΚΑ την Remal Madri με 43-35.

Από το πρώτο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν αρκετά σκληρό μιας και το διακύβευμα ήταν μεγάλο. Ο Πήγασος ήταν λίγο καλύτερος και προηγήθηκε με 2, 11-9 με το τέλος της πρώτης περιόδου, με τον Νίκο Ξυριδάκη να σημειώνει 4 πόντους. Για την Remal, από 3 σημείωσαν οι Αγγελής, Σιδέρης και Πολύδωρος.

Στη δεύτερη περίοδο, το μοτίβο του παιχνιδιού δεν άλλαξε καθόλου. Ο Πήγασος, διατήρησε το προβάδισμά του, χωρίς όμως να μπορεί να το αυξήσει και πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 20-18 με τον Γιώργο Σταυρόπουλο να σημειώνει 3 πόντους. Για την Remal, 5 πόντους έβαλε ο Σωτήρης Σιδέρης που ήταν απολαυστικός.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, η ομάδα του Ηλία Ρόκκα έβγαλε μεγαλύτερη ενέργεια, παίζοντας εξίσου καλά και σε άμυνα, αλλά και σε επίθεση. Αυτό αποτυπώνεται και στο 14-11 που ήταν το σκορ της περιόδου για τον Πήγασο, που προηγήθηκε με 5, 34-29. Πάντας από την μία με 6 πόντους και Κουσιορής από την άλλη με 3, ηγούνταν των επιθετικών προσπαθειών των ομάδων τους σε εκείνο το διάστημα.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Πήγασος διαχειρίστηκε με μεγάλη ευκολία το προβάδισμα που είχε. Με τους Σταυρόπουλο και Πάντα να κάνουν… όργια, οι τυπικά φιλοξενούμενοι έφτασαν στην νίκη – πρόκριση με 43-35 παίρνοντας το εισιτήριο για την επόμενη φάση του Basketaki Cup.

MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Θανάσης Πάντας με 11 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη και 1 τάπα. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αντώνης Ξανθάκης με 4 πόντους, 14 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 λάθος και 1 τάπα.

Συνολικά η Remal είχε 12/48 εντός πεδιάς, 2/19 τρίποντα και 9/15 βολές. Πήρε 45 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 3 φορές την μπάλα, έκανε 19 λάθη και 1 τάπα. Από την άλλη οι νικητές είχαν 18/72 εντός πεδιάς, 4/18 τρίποντα και 3/6 βολές. Πήραν 34 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές την μπάλα, έκαναν 6 λάθη και 5 τάπες.

Remal Madri (Πολύδωρος): Αγγελής 3, Σιδέρης 8, Μπουλαξής 6, Ξανθάκης 4, Δμητρίου 2, Κουσιορής 3, Αποστόλου 2, Πολύδωρος 5, Μακρής 2.

Πήγασος (Ρόκκας): Νίκας, Μαργιτούδης 4, Ρουσσάκης, Πάντας 11, Σταυρόπουλος 9, Λεγάκης 11, Ξυριδάκης 6, Φυσιλής 2.

Τι μας άρεσε: Η πρόκριση του Πήγασου που έπαιζε ανά διαστήματα ωραίο μπάσκετ!