07/11/2023
Blue Rose 14 18 22 14 - 68 -
Athens Pistols 17 13 13 15 - 58 -

Τριανταφύλλου... μάσησε τους Pistols!

Έπειτα από έναν αγώνα που ήταν καλύτερο στα 3/4 του, το Blue Rose επικράτησε των πάντα... δυσκολοκατάβλητων Athens Pistols με τελικό σκορ 68-58, για την κατηγορία της Master, με το παιχνίδι να διεξάγεται στο Φάληρο!

Ρεσιτάλ τριπόντων μετά από ένα... άγευστο πρώτο πεντάλεπτο παιχνιδιού, με τους Βρυώνη, Χριστιανόπουλο από Athens Pistols και Τριανταφύλλου, Θεοδωρικάκο, Γιαννάκη και Θεοφανόπουλο από Blue Rose, με τους φιλοξενούμενους Pistols να κλείνουν την πρώτη περίοδο με 14-17 μπροστά και τις ελπίδες στο να δούμε... ματσάρα να αυξάνονται κατακόρυφα! Ο Ρήγας εκτέλεσε και αυτός από τα 6.75 και σταμάτησε την εξαιρετική περίοδο με κυκλοφορία μπάλας και όμορφο μπάσκετ του Blue Rose, το οποίο με τον Θεοδωρικάκο καλύτερο όλων προσπάθησε να μπει μπροστά στο ημίχρονο το οποίο έληξε 32-30 μετά από... βόμβα του Τριανταφύλλου!

Υπόθεση... ψηλών το παιχνίδι στην τρίτη περίοδο, με τον Μανώλη και τον Κόκκαλη να βγαίνουν μπροστά, να σκοράρουν και να μειώνουν, καθώς ο Πάτερος οδηγούσε το Blue Rose σε άμυνα και επίθεση, με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 54-43, καθώς ακόμη μια φορά ο Τριανταφύλλου την πήρε εκεί που... έκαιγε και σκόραρε για τρεις! Με τέτοιον... ηγέτη το Rose δεν μπορούσε να χάσει το παιχνίδι, έπαιξε όσο έξυπνα έπρεπε μέχρι και το τελευταίο δευτερόλεπτο και εν τέλει έκθεση για τον αγώνα παίρνοντας το ροζ φύλλο με τελικό σκορ 68-58.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Αλέξανδρος Τριανταφύλλου με 11 πόντους, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα και ένα λάθος. Από τους Pistols ξεχώρισε ο Χρήστος Κόκκαλης με 24 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 2 λάθη.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 14/38 δίποντα, 11/33 τρίποντα, 7/10 βολές, 43 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 10 κλεψίματα, ένα κόψιμο, 11λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 20/41 δίποντα, 5/22 τρίποντα, 3/4 βολές, 33 ριμπάουντ, 17 ασίστ, 11 κλεψίματα, ένα κόψιμο, 12 λάθη.

Blue Rose (Μαυροειδάκος): Δανασής 7, Βροντάκης 2, Μπουτσέτος, Θεοφανόπουλος 14, Μαυροειδάκος, Θεοδωρικάκος 17, Πάτερος 8, Τριανταφύλλου 11, Ιωαννίδης, Γιαννακής 9.

Athens Pistols (Καρνάβας): Πατρώνης Π. 2, Καρνάβας 4, Πατρώνης Χ, Χριστιανόπουλος 9, Μανώλης 6, Ρήγας 3, Ανδρικόπουλος, Κόκκαλης 24, Βρυώνης 10.

Τί μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα ανάμεσα στους παίκτες των δύο ομάδων!