28/03/2023
Polichni 5 goat 6 8 14 13 - 41 -
Αδάμαστος 14 20 15 29 - 78 -

Triple double ο Γαλής και νίκη για τον Αδάμαστο!

Ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα ο Αδάμαστος και κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ με τις όμορφες συνεργασίες του Γαλή και του Τρακοσάρη. Οι Polichni 5 goat προσπάθησαν να μείνουν κοντά με τις προσπάθειες του Τσορπίδη και του Αλέξανδρου Τελικιόζογλου, όμως πλήρωσαν την κακή αμυντική τους λειτουργία και έτσι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 6-14.

Στη δεύτερη περίοδο ο Αδάμαστος μπήκε με το πόδι στο γκάζι και κατάφερε να ελέγξει το ρυθμό του παιχνιδιού με τον Μαυρίδη και τον Αποστολίδη να αποτελούν μόνιμες απειλές για το αντίπαλο καλάθι. Οι Polichni 5 goat βρήκαν λύσεις στην επίθεση με τον Θεοδοσιάδη να είναι ασταμάτητος κοντά στη ρακέτα διαμορφώνοντας με αυτό τον τρόπο το 14-34.

Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο στην τρίτη περίοδο προσφέροντας όμορφο θέαμα στους παρευρισκόμενους. Οι Polichni 5 goat προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν την χαλαρότητα των αντιπάλων τους και να πλησιάσουν στο σκορ με τον Τσορπίδη και τον Παπαχρήστου, όμως ο Αδάμαστος έλεγχε τον ρυθμό του παιχνιδιού και με τα καλάθια του Γαλή, του Κυρίμη και του Μαυρίδη κατάφερε να κρατήσει την διαφορά που έφτιαξε στο πρώτο ημίχρονο διαμορφώνοντας το 28-49.

Οι δύο ομάδες χαλάρωσαν τις άμυνες τους στην τέταρτη περίοδο και αυτό οδήγησε σε ένα πιο ελεύθερο παιχνίδι. Οι Polichni 5 goat βρήκαν σκορ στο πρόσωπο του Τσορπίδη και του Αλέξανδρου Τελικιόζογλου, όμως ο Αδάμαστος με όμορφες συνεργασίες και πλουραλισμό στην επίθεση πήρε την νίκη με το τελικό 41-78.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Αλέξανδρος Γαλής πετυχαίνοντας ένα εντυπωσιακό triple double με 15 πόντους, 15 ριμπάουντ και 13 ασσίστ.

Για τους Polichni 5 goat ξεχώρισε ο Παναγιώτης Τσορπίδης με 14 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Polichni 5 got: Κυριακίδης, Αβραμίδης, Τελικιόζογλου Θ. 2, Δαγκλής, Θεοδοσιάδης 8, Τσορπίδης 14(2), Τελικιόζογλου Α. 9, Παπαχρήστου 8.

Αδάμαστος: Κυρίμης 8, Γαλής 15(3), Μαυρίδης 21(3), Λέος 5, Τρακοσάρης 15(3), Κισκινίδης, Αποστολίδης 14(2).

Τι μας άρεσε: Η εντυπωσιακή εμφάνιση του Αλέξανδρου Γαλή.