21/03/2024
Το Τρίτο Φύλο 15 10 21 9 - 55 -
Boom Shakalaka 14 7 11 11 - 43 -

Με τέτοιο ποσοστό στα τρίποντα δεν χάνεις!

Βράδυ Πέμπτης στο κλειστό του Αγίου Νικολάου ΤΟ ΤΡΊΤΟ ΦΎΛΟ υποδέχθηκε τους Boom Shakalaka, με τους γηπεδούχους να βρίσκονται σε τρομερή έξω από την γραμμή των 6.75 και να παίρνουν την νίκη με 55-43.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν ιδανικά το παιχνίδι, βρίσκοντας ελεύθερα σουτ από μακριά με τον Κουτσωνά να συνδέεται δύο φορές. H Boom Shakalaka έβγαλε άμεση αντίδραση με τον Μαρκουλή να σκοράρει 10 πόντους βρίσκοντας λύσεις στον αιφνιδιασμό, με το σκορ στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου να βρίσκεται στο 15-14.

Στην συνέχεια οι δύο ομάδες έριξαν το τέμπο του παιχνιδιού τους και προσπαθούσαν κυρίως να επιτεθούν με σετ επιθέσεις. Λίγο ανώτεροι οι γηπεδούχοι στο δεύτερο δεκάλεπτο με τον Καστρίνιο να βρίσκει 7 πόντους και να βάζει σε θέση οδηγού την ομάδα του με 25-21 στο τέλος του ημιχρόνου. Για τους Boom Shakalaka ξεχώρισε ο Μπούρμπουλας με 7 πόντους, κρατώντας κοντά στο σκορ τους φιλοξενούμενους.

Στην επανάληψη ΤΟ ΤΡΊΤΟ ΦΎΛΟ μπήκε αποφασισμένο να τελειώσει το παιχνίδι από νωρίς. Κουτσωνάς και Παππάς έβλεπαν το καλάθι σαν βαρέλι και το βομβάρδισαν με 5 τρίποντα στο τρίτο δεκάλεπτο, δίνοντας ασφαλή διαφορά στην ομάδα τους. Οι φιλοξενούμενοι είχαν μπλοκάρει επιθετικά, βρίσκοντας μόνο λύσεις κοντά στο καλάθι από τον Κοττέα.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού η ομάδα του Αλεφαντινού έκανε αξιότιμη προσπάθεια να επιστρέψει στο παιχνίδι, όμως η δουλειά είχε γίνει για τους γηπεδούχους, καθώς έκαναν συντήρηση δυνάμεων στο τέταρτο δεκάλεπτο και πήραν σπουδαία νίκη με 55-43, με τις δύο ομάδες να στρέφουν πλέον το ενδιαφέρον τους στα playoffs.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Κουτσωνάς με 19 πόντους, 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Κοττέας με 7 πόντους, 9 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

ΤΟ ΤΡΊΤΟ ΦΎΛΟ (Καστρίνιος): Γκρέμπι 2, Καστρίνιος 9, Κοιμτζόγλου, Κουτσωνάς 19, Μισόκαλος, Πανάγος 9, Παππάς 10, Τσανικίδης 6

Boom Shakalaka (Αλεφαντινός): Αλεφαντινός, Κοττέας 7, Κυρίμης, Λάσκος, Μαρκουλής 16, Μπούρμπουλας 14, Σαραντόπουλος 6

Τι μας άρεσε: Τα τρίποντα των γηπεδούχων!