09/03/2020
Athens Pistols 11 15 10 8 - 44 -
New York Fix 18 15 12 10 - 55 -

Τρίποντη καταιγίδα και ανάσα για τους Fix!

Απόγευμα Σαββάτου, 7 Μαρτίου, στο κλειστό γήπεδο του Περιστερίου, οι New York Fix δεν έχασαν σε κανένα σημείο το προβάδισμα και με μεγάλη ευστοχία έξω απ’ τη γραμμή των 6,75(11) ,πήραν βαθιά ανάσα στην υπόθεση σωτηρία μπλέκοντας τους Athens Pistols επικρατώντας με 44 – 55.
Ο Πατρώνης με δίποντο άνοιξε το σκορ του αγώνα, για να απαντήσουν Πλατανίτης και Σεΐζης με δύο βολές (2-4). Στην συνέχεια οι Pistols έβρισκαν λύσεις με τρίποντο από Πατρώνη, Μπαλωμένο και δίποντο του Κόκκαλη, αλλά οι Φιξ με βομβαρδισμό τριπόντων από Καλπακίδη, Παναγόπουλο, Καραμανώλη, Χριστοδούλου και δύο βολές του Κώνστα πήραν προβάδισμα με 11-18.
Με 4 πόντους του Παύλου ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο για τους φιλοξενούμενους, αλλά τα Πιστόλια με 6 πόντους του Κόκκαλη , δίποντο του Κυριάκου και δύο βολές του Δαλίτσικα μείωσαν σε 21– 22. Το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τους φιλοξενούμενους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 21– 30 με τον Παναγόπουλο να πετυχαίνει 7 πόντους.
Ο Πατρώνης πέτυχε το πρώτο καλάθι για την τρίτη περίοδο, ενώ για τους Φιξ Καραμανώλης με τρίποντο και Σεΐζης έκαναν το 23 – 35. Οι Pistols έβγαλαν αντίδραση, έτρεξαν σερί 9 – 0 με 5 πόντους του Κόκκαλη, τρίποντο του Χριστιανόπουλου και βολή του Πατρώνη, μειώνοντας 32-35. Η αντίδραση των φιλοξενούμενων ήρθε με δίποντο του Χριστόδουλου και βολές του Σεΐζη για να απαντήσουν ξανά οι γηπεδούχοι με Μανώλη και Πατρώνη (36 – 39). Σε εκείνο το σημείο επανεμφανίστηκε ο Καλπακίδης και με δύο τριποντάρες έστειλε την ομάδα του στο +9(36 – 45.)
Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Καλπακίδη να βλέπει το καλάθι σαν βαρέλι βάζοντας ακόμα ένα τρίποντο, για να απαντήσει για τους γηπεδούχους ο Δαλίτσικας κάνοντας το 38 – 48. Στην συνέχεια οι Fix πέτυχαν δύο βολές με τον Παναγόπουλο και ένα δίποντο με τον Σεΐζη, ενώ για τους Ρistols Μπαλωμένος με τρίποντο και Κόκκαλης με γκολ φάουλ μείωσαν σε 44 – 52.Μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό του αγώνα τίποτα δεν μπορούσε να αλλάξει στην υπόθεση νίκη και ο Καλπακίδης πετυχαίνοντας το πέμπτο του τρίποντο στον αγώνα διαμόρφωσε το τελικό 44 – 55.
Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Κωνσταντίνος Παναγόπουλος με 12 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Χρήστος Πατρώνης 10 πόντους, 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα.
Συνολικά οι Pistols είχαν 12/43 δίποντα, 4/22 τρίποντα, 8/15 βολές, κατέβασαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 11 λάθη.
Συνολικά οι Fix είχαν 17/49 δίποντα, 11/26 τρίποντα, 10/21 βολές, κατέβασαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 13 λάθη.
Athens Pistols(Μπαλωμένος):Μπαλωμένος 6(3ας.), Πατρώνης 10 (8ρ.), Δαλίτσικας 4, Κυριακού 2 (7ρ.), Χριστιανόπουλος 3, Μανώλης 2, Κόκκαλης 16 (10ρ.), Βρυώνης 1 (6ρ.).
New York Fix(Σεΐζης): Χριστοδούλου 5, Σεΐζης 9(3ας.), Καραμανώλης 6 (11ρ.), Παναγόπουλος 12 (8ρ.), Παύλου 4 (3ας.), Πλατανίτης 2(6ρ.), Κώνστας 2, Καλπακίδης 15(5τρ.).
Τι μας άρεσε: Η γρήγορη εξέλιξη του αγώνα και η εντυπωσιακή ευστοχία των Fix στα τρίποντα.