49
Elapuse BC 6 15 14 10 - 45 -
D.Y. 10 11 10 17 - 49 -

Τρίποντη ανατροπή οι DY!!

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι DY με τρίποντα από Κερασίδη , Δρακάκη και βοήθειες από Αγαδάκο και Ρεντζεπέρη είχαν τον έλεγχο του αγώνα, ενώ η Elapuse με Πιτσιλή, Βλαντή και Μπουγιούκα να πετυχαίνουν από ένα καλάθι έγραφαν το 6– 10.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ρεντζεπέρης με 6 συνεχόμενους πόντους προσπαθούσε να έχει μπροστά τους φιλοξενούμενους, όμως η Elapuse με Ψιλιανό, Μιγιόνη και Μπουγιούκα να πετυχαίνουν από ένα τρίποντο και βοήθειες από Πιτσιλή και Βλαντή πήραν προβάδισμα 19-16. Οι DY απάντησαν άμεσα με τρίποντο του Δρακάκη και δίποντο του Ρεντζεπέρη ενώ ο Μπουγιούκας λίγο πριν την εκπνοή διαμόρφωσε το 21 – 21 σκορ ημιχρόνου.

Στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι με 4 πόντους του Κρίκου και βοήθειες από Μιγιόνη, Πιτσιλή και Μπουγιούκα έπαιρναν συνεχώς το προβάδισμα, αλλά 5 πόντοι του Δρακάκη, τρίποντο του Κερασίδη και βολές του Παπαδάκου έφεραν το ματς στα ίσια 31 – 31. Ο Πιτσιλής ανέλαβε δράση και έκλεισε το δεκάλεπτο με δύο συνεχόμενα καλάθια γράφοντας το 35 – 31.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τρίποντο του Δρακάκη που μείωσε στον πόντο όμως Μιγιόνης με 4 πόντους και Μπουγιούκας έδωσαν το μεγαλύτερο προβάδισμα του αγώνα στην Elapuse (41-34). Οι DY δεν τα παράτησαν και βρίσκοντας τρία μεγάλα τρίποντα από Β. Τσούκα(2), Κερασίδη και βοήθειες από τον Δρακάκη (5) πέρασαν μπροστά με 41 – 45. Πιτσιλής και Μιγιόνης ήταν εύστοχοι σε τέσσερις βολές που εκτέλεσαν αλλά ο Κερασίδης με νέο τρίποντο διαμόρφωσε το τελικό 45 – 48.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Βασίλης Δρακάκης με 16 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Δημήτρης Μπουγιούκας με 11 πόντους, 11 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο.

Συνολικά η Elapuse είχε 16 – 50 δίποντα, 3 – 21 τρίποντα, 4 – 8 βολές, κατέβασε 46 ριμπάουντ, μοίρασε 13 ασίστ, έκλεψε 8 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 6 λάθη. Οι DY είχαν 7– 21 δίποντα, 10 – 40 τρίποντα, 5 – 20 βολές, κατέβασαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ και υπέπεσαν σε 8 λάθη.

Elapuse (Μιγιόνης): Πιτσιλής 12(10ρ.), Γιαννόπουλος (3 ασ.), Κρίκος 4(7ρ.), Βλαντής 4 (5ασ.), Μιγιόνης 11 (6ρ.), Ψιλιανός 3, Μπουγιούκας 11(11ρ.).

DY (Τσούκας) :Κερασίδης 12(4ασ.), Δρακάκης 16 (3ασ.), Δημητράκης, Αγαδάκος 5 (14ρ.), Β. Τσούκας 6 (6ρ.), Ρεντζεπέρης 10(12ρ.).

Τι μας άρεσε:Το κρύο αίμα των DY που βρήκαν τεράστια σουτ στην τελευταία περίοδο.