12/11/2023
Sugar Mountains 15 11 14 8 - 48 -
Kasonic Beers 16 22 16 27 - 81 -

Τρίποντη μπυρο-βροχή από Kasonic !

Το μεσημέρι της Κυριακής στο Athens Sports Hall οι Kasonic Beers πήραν εύκολη νίκη κόντρα στους Sugar Mountains, επικρατώντας με το εμφατικό 48-81 και σκοράροντας 15 τρίποντα με εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας.

Μοιρασμένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα, καθώς τα Βουνά είχαν απαντήσεις στο εξαιρετικό ξεκίνημα των φιλοξενούμενων πίσω από τα 6,75μ. Οι Azorawar (6π.), Κ. Αλ Ρατζάμπι (4π.) και Β. Μπάρλας (2π.) τράβηξαν κουπί για τους Sugar Mountains, ενώ στην αντίπερα όχθη τα πρώτα καλάθια για τους μετέπειτα νικητές σημείωσαν οι Προσηλιακός (6π.), Ασημακόπουλος (3π.), Ρουμελιώτης (3π.) και Γ. Ζυγούρης (3π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 15-16.

Τον τίτλο του φαβορί επιβεβαίωσαν οι Kasonic στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου, έχοντας αξιοσημείωτη πολυφωνία, ποσοστό άνω του 50% στο περιφερειακό σουτ και πρωταγωνιστές τους Γ. Ζυγούρη (6π.), Ρουμελιώτη (5π.), Γ. Χατζημιχαήλ (3π.), Ασημακόπουλο (3π.), Καρακωνσταντή (3π.) και Κόκκαλη (2π.). Οι Mountains από την άλλη, δεν κατάφεραν να ακολουθήσουν τον ίδιο ρυθμό, καθώς η επιθετική τους παραγωγή ήταν σαφώς φτωχότερη, παρά την προσπάθεια των Θ. Μπάρλα (4π.), Κούτρα (2π.), Κ. Αλ Ρατζάμπι (2π.) και Μπενέκου (2π.). Σκορ ημιχρόνου, 26-38.

Μετά την ανάπαυλα οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντεπιτεθούν με καλάθια των Ν. Αλ Ρατζάμπι (5π.), Β. Μπάρλα (4π.), Μπενέκου (3π.) και Κ. Αλ Ρατζάμπι (2π.), όμως οι Μπύρες διατήρησαν την ανωτερότητά τους, έχοντας τα αδέρφια Χατζημιχαήλ (11π. Αθροιστικά) σε τρομερή κατάσταση. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 40-54.

Σε παράσταση για ένα ρόλο εξελίχθηκε το τέταρτο δεκάλεπτο, με τους Kasonic να εκτοξεύουν το υπέρ τους προβάδισμα με ρυθμούς γεωμετρικής προόδου. Alla (8π.), Προσηλιακός (6π.), Ασημακόπουλος (4π.), Γ. Ζυγούρης (3π.), Καρακωνσταντής (3π.) και Π. Χατζημιχαήλ (3π.) σκόραραν με κάθε πιθανό τρόπο, μην αφήνοντας κανένα περιθώριο αντίδρασης στους Sugar Mountains του μοναχικού στο φινάλε Κ. Αλ Ρατζάμπι (8π.).

Στο τέλος του αγώνα, οι Sugar Mountains είχαν 14/39 δίποντα, 4/21 τρίποντα και 8/15 βολές. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, ενώ είχαν 19 λάθη και 1 μπλοκ.

Στον αντίποδα, οι Kasonic Beers είχαν 14/37 δίποντα, 15/39 τρίποντα και 8/13 βολές. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 20 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, ενώ είχαν 10 λάθη και 2 μπλοκ.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Ασημακόπουλος με 13 πόντους, έχοντας 4/7 δίποντα και 5/6 βολές. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, ενώ είχε 1 μπλοκ και ήταν αλάνθαστος.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κάραμ Αλ Ρατζάμπι με 16 πόντους και double-double, έχοντας 5/13 δίποντα, ¼ τρίποντα και 3/5 βολές. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 2 λάθη.

Sugar Mountains (Κούτρας) : Al Rajabi N. 6, Al Rajabi K. 16 (1), Azorawar 6 (2), Κούτρας 4, Μίλε, Μουχτής, Μπάρλας Β. 7, Μπάρλας Θ. 4, Μπενέκος 5 (1).

Kasonic Beers (Ζυγούρης) : Alla 8, Ασημακόπουλος 13, Ζυγούρης Γ. 12 (4), Καρακωνσταντής 6 (2), Κόκκαλης 2, Προσηλιακός 15 (5), Ρουμελιώτης 8 (2), Χατζημιχαήλ Π. 9, Χατζημιχαήλ Γ. 8 (2).

Τι μας άρεσε : Η περιφερειακή ευστοχία των νικητών.