20/11/2022
Κλειώ 6 14 24 15 - 59 -
Brotherhoops 16 8 15 24 - 63 -

Τρίποντη εκτέλεση από τους Brotherhoops!

Το μεσημεράκι της Κυριακής 20, Νοεμβρίου στο κλειστό του Αγίου Νικολάου, οι Brotherhoops έχοντας τρομερή ευστοχία από την περιφέρεια με 12 τρίποντα, έκαμψαν δύσκολα την αντίσταση της μαχητικής Κλειούς με 59 – 63, με τις δύο ομάδες να έχουν πλέον ίδιο ρεκόρ 5 – 5.

Οι Brotherhoops ήταν εξαιρετικοί από την περιφέρεια στο πρώτο δεκάλεπτο και με τρίποντα από Α.Βουγά(2), Κωτσάκη και Βιτανόπουλο , ξέφυγαν 6 – 16. Για την Κλειώ που κυνηγούσε από την αρχή το σκορ, από 2 πόντους έβαλαν Καστανιώτης, Τσιώλος και Πασχάλης.

Η Κλειώ ήταν καλύτερη στην δεύτερη περίοδο, έσφιξε πολύ την άμυνα της και με το δίδυμο Τσιώλου με 6 και Αμπατζή με 4 πόντους αντίστοιχα να οδηγούν την επίθεση, μείωσε σε 20 – 24. Για τους φιλοξενούμενους που δεν έβρισκαν εύκολα τον δρόμο προς τον αντίπαλο καλάθι, ο Κωτσάκης με 6 πόντους, κράτησε το προβάδισμα για την ομάδα του.

Οι φιλοξενούμενοι οδηγούσαν την κούρσα στο πρώτο μισό της τρίτης περιόδου,με τον Βουγά να βάζει ακόμα δύο τρίποντα και τον Βιτανόπουλο 5 πόντους. Στην συνέχεια η φροντ Λάιν της Κλειούς, έκανε πάρτυ στον αγωνιστικό χώρο και με αιχμή του δόρατος τον Καλαλή με 8 πόντους, τον Αμπατζή με 5 παλικαρίσιους και τον Καΐτσα να προσφέρει 4, πήραν τα ηνία και το προβάδισμα 44 – 39.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, άλλαξαν οι ρόλοι με τους Brotherhoops να παίρνουν ξανά τα ηνία του παιχνιδιού και με το δίδυμο Κωτσάκη με 9 και Βουγά με 7 πόντους αντίστοιχα,να πυροβολούν το αντίπαλο καλάθι, να φτάνουν σε μια σπουδαία νίκη με 59 – 63. Για την Κλειώ που έκανε πάρα πολλές λάθος επιλογές, ο Καλαλής ήταν διακριθέντας με 8 πόνους, με τον Αμπατζή να παλεύει με 4, χωρίς όμως να καταφέρουν να αλλάξουν την εικόνα του παιχνιδιού.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Χάλαρης με 8 πόντους,15ριμπάουντ, 1 ασίστ, 4 κλεψίματα και 1 μπλοκ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σπύρος Καλαλής με 18 πόντους, 5 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Η Κλειώ είχε 23/77 δίποντα , 1/3 τρίποντα, 10/18 βολές, κατέβασε 57 ριμπάουντ, μοίρασε 12 ασίστ, έκλεψε 9 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 18 λάθη.

Οι Brotherhoops είχαν 11/32 δίποντα, 12/32 τρίποντα, 5/10 βολές, κατέβασαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 14 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 16 λάθη.

Κλειώ(Αμπατζής): Αμπατζής 11, Καΐτσας 5(14ρ.), Καλαλής 18, Καστανιώτης 6(10ρ.), Νικολόπουλος 3(11ρ.), Πασχάλης 2(7ρ.), Τσιώλος 14(8ρ.).

Brotherhoops(Ουζουνίδης ): Α.Βουγάς 19,Μ.Βουγάς , V Βιτανόπουλος 8, Κωτσάκης 20, Μήσιος 4, Μπερνίτσας 4(7ρ.), Χάλαρης 8(15ρ.).

Τι μας άρεσε: Η ευστοχία των νικητών από την περιφέρεια.