16/04/2024
Αρχιστράτηγος Βασδέκης BC 8 19 6 15 - 48 -
Anonymous BC 18 16 19 15 - 68 -

Τρίποντη εκτέλεση για τους Anonymous!

Ενα εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο σε άμυνα και επίθεση ήταν αρκετό για τους Anonymous, οι οποίοι επικράτησαν του Αρχιστράτηγου Βασδέκη με σκορ 48-68.

Με καλάθι του Αρμενιάκου προηγήθηκαν 4-2 οι γηπεδούχοι, όμως οι φιλοξενούμενοι απάντησαν άμεσα και με τρία συνεχόμενα τρίποντα προηγήθηκαν με 2-11. Ο Αρχιστράτηγος Βασδέκης προσπαθούσε να επιβάλλει έναν γρήγορο ρυθμό στην αναμέτρηση και να πάει σε γρήγορες επιθέσεις, όμως ήταν αρκετά άστοχος στο πρώτο δεκάλεπτο, το οποίο ολοκληρώθηκε με σκορ 8-18.

Οι Anonymous, με όπλο την εμπειρία τους και την ευστοχία στα τρίποντα,  συνέχισαν να έχουν το προβάδισμα. Οι γηπεδούχοι με πρωταγωνιστή τον Σκαμάγκο, μείωσαν με την λήξη του ημιχρόνου σε 27-34.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Anonymous μπήκαν αποφασισμένοι, μέσα από την άμυνα τους, να πάρουν την νίκη. Με επιμέρους σκορ 2-12 προηγήθηκαν 29-46 και δεν κοίταξαν πίσω. Η διαφορά συνέχισε μα αυξάνεται, με την περίοδο να ολοκληρώνεται με σκορ 33-53.

Τίποτα δεν άλλαξε και στο τελευταίο δεκάλεπτο, με την διαφορά που είχαν χτίσει οι Anonymous να μην επιτρέπει στον Αρχιστράτηγο  Βασδέκη να ελπίζει σε ανατροπή. Η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε με σκορ 48-68.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Αναστάσιος Πρισιμιτζής με 15 πόντους, 20 ριμπάουντ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ευγένιος Σκαμάγκος με 11 πόντους, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ.

Αρχιστράτηγος Βασδέκης (Σκαμάγκος): Φουραδούλας 4, Σκαμάγκος 11, Μοσχολιός 10, Βασιλείου 12, Αρμενιάκος 5, Καραχάλιος 6, Βοντετσιάνος.

Anonymous (Χειλάκης): Βάνας 8, Κώτσιας 15, Μάτζιαρης 4, Πρισιμιτζής 15, Τριανταφύλλου, Μπακάλης 5, Τζουβάρας 7, Μπουτσικάκης 14, Χειλάκης.

Τι μας άρεσε: Η εξαιρετική εμφάνιση στο τρίτο δεκάλεπτο των Anonymous.