09/10/2022
Black Panthers 7 3 17 7 - 34 -
Digeders BC 13 11 10 13 - 47 -

Τρίποντοι εκτελεστές οι Digeders!

Την Κυριακή το απόγευμα 9 Οκτωβρίου στον Κολωνό,οι Digeders με άμυνα που τσάκιζε κόκκαλα και πυροβολώντας κατά ριπάς από την περιφέρεια, με εννιά τρίποντα(!!!), δεν δυσκολεύτηκαν ιδιαίτερα να επικρατήσουν με 34 – 47 απέναντι στους Black Panthers.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι δυο ομάδες προσπαθούσαν να βρουν τα πατήματα τους, με τους Digeders να έχουν ελαφρύ προβάδισμα με 7 – 13. Αλιμπέρτης με 4 πόντους και Κουφογεώργος- Αγγελάκης με τρίποντα τραβούσαν την επίθεση για τους προπορευόμενους, ενώ τους Πάνθηρες κρατούσαν κοντά, Κ.Καββαδίας με τρίποντο, Τ.Καββαδίας και Μαυράκης.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι μπλόκαραν τελείως στην επίθεση πετυχαίνοντας μόνο ένα καλάθι με τον Παυλίδη, ενώ οι φιλοξενούμενοι συνεχίζοντας να σκοράρουν από την περιφέρεια με Τσούλο – Ζυγομήτρο και καλάθια από Αλιμπέρτη ,Τοπούζ, πήγαν στο ημίχρονο με το υπέρ τους 10 – 24.

Τα αδέρφια Καββαδία πήραν το όπλο τους στην τρίτη περίοδο (Κωνσταντίνος 9 – Τηλέμαχος 5 ) και μείωσαν την διαφορά ακόμα και στους 3 πόντους για τους Πάνθηρες , ενώ το προβάδισμα για τους Digeders που δεν σκόραραν δίποντο, κρατούσαν Αλιμπέρτης, Θεόδωρου και Τσούλος με ένα τρίποντο έκαστος.

Με το πόδι κολλημένο στο γκάζι, μπήκαν οι φιλοξενούμενοι στην τέταρτη περίοδο, με την υπόθεση νίκη να κλειδώνει. Αλιμπέρτης και Αγγελάκης ήταν οι μπροστάρηδες με 4 πόντους έκαστος, με τον Τσούλο να πετυχαίνει ακόμα ένα τρίποντο, ενώ οι Πάνθηρες πέτυχαν μόνο ένα καλάθι εντός παιδιάς με τον Μαυράκη και ελεύθερες βολές με Κ. Καββαδία,Τ.Καββαδίας και Παυλίδη, για το τελικό 34-47.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Γιώργος Ζυγομήτρος με 6 πόντους, 14 ριμπάουντ , 6 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ηλίας Τσαβδαρίδης με 3 πόντους και 21 ριμπάουντ.

Οι Black Panthers είχαν 6/39 δίποντα, 3/22 τρίποντα, 13/29 βολές, κατέβασαν 57 ριμπάουντ, μοίρασαν 3 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 21 λάθη.

Οιι Digeders είχαν 7/48 δίποντα, 9/20 τρίποντα ,6/ 8 βολές, κατέβασαν 53 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 14 λάθη.

Black Panthers (Κ.Καββαδίας): Γκιώνης, Κ. Καββαδίας 13, Τ.Καββαδίας 7(9ρ.), Κουλούρης Μαυράκης 6(7ρ.), Παυλίδης 5(10ρ.), Τσαβδαρίδης 3(21ρ.), Τσαλαφούτας.

Digeders (Αλιμπέρτης): Αγγελάκης 7, Αλιμπέρτης 13(14ρ.), Ζορμπάς, Ζυγομήτρος 6(14ρ.), Ζωγράφος, Θεοδώρου 5, Κουφογεώργος 3, Παπαδόπουλος (8 ρ.), Τοπούζ 2, Τσούλος 11.

Τι μας άρεσε: Η ευστοχία των νικητών από την περιφέρεια και η ψυχή του Κωσταντίνου Καββαδία που έπαιζε με ένα πόδι από την αρχή του παιχνιδιού.