07/02/2024
Golden Steak Warriors 22 15 24 24 - 85 -
Γιουγκοπιάστηκα 6 16 15 4 - 41 -

Τρίποντοι εκτελεστές οι Golden Steak!

Βραδάκι Τετάρτης 7 Φεβρουαρίου στο Basketaki Arena, για τον τρίτο όμιλο της Master League, οι Golden Steak Warriors με εκπληκτική ευστοχία από την περιφέρεια που πέτυχαν 17 ολόκληρα τρίποντα, δεν δυσκολεύτηκαν να επικρατήσουν απέναντι στην αποδεκατισμένη Γιουγκοπιάστηκα με 85 – 41, κάνοντας αποφασιστικό βήμα παραμονής.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι Golden Steak μπήκαν με το μαχαίρι στα δόντια, κυριάρχησαν απόλυτα μέσα στο παρκέ και βρίσκοντας εύκολα τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι ξέφυγαν με 22-6. Γιοβάς(7), Κοντόπουλος(6) και Σουρβατζής - Σαράντης με τρίποντα, κουβαλούσαν την επίθεση των τυπικά γηπεδούχων, ενώ για την Γιούγκο σκόραραν Σακαρέλλος και Πατάγιας.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν πιο ισορροπημένο, με τις ομάδες να έχουν από ένα καλό πεντάλεπτο και την ομάδα του Μπαλατσούρα να πηγαίνει στα αποδυτήρια με διαφορά ασφαλείας. Γιοβάς και Σουρβατζής ανέλαβαν εξολοκλήρου το σκοράρισμα για τους Warriors με 7 και 6 πόντους αντίστοιχα, ενώ για τους Κίτρινους ο Σακαρέλλος έπαιζε σχεδόν μόνος του με δύο τρίποντα και 10 πόντους συνολικά, για το 37 – 22.

Δεν άλλαξε κάτι στην αναμέτρηση στο τρίτο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να βγάζουν ενέργεια και σκοράροντας εύκολα να στέλνουν τη διαφορά στο + 24. Τσούρτος(7) και Μητρόπουλος(4) άφησαν το στίγμα τους με την είσοδο τους στο παρκέ και ο Γιοβάς συνέχισε το κρεσέντο του με 10 ακόμα πόντους, για το 61 – 37. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, η Γιουγκοπιάστηκα που δεν μπορούσε να ακολουθήσει αυτόν τον ρυθμό, είχε τους Πατάγια(6), Τσεπέρκα(4) και Σακαρέλλο(3) να παλεύουν στην επίθεση.

Τυπική διαδικασία το τέταρτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με την Γιουγκοπιάστηκα χωρίς δυνάμεις πλέον να σκοράρει μόλις 4 πόντους με τον Τσεπέρκα και τους γηπεδούχους συνεχίζοντας να πυροβολούν από την περιφέρεια με τον εκπληκτικό Γιώργο Σαράντη να βάζει τέσσερα και τους Γιοβά – Τσούρτο να προσφέρουν από ένα, να φτάνουν άνετα στο ευρύ 85-41.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Γιώργος Γιοβάς με 32 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Σακαρέλλος με 16 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Οι Golden Steak είχαν 17 / 41 δίποντα, 17 / 40 τρίποντα, 0 / 4 βολές, κατέβασαν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 27 ασίστ, έκλεψαν 14 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 3 λάθη. Η Γιούγκο είχε 12 / 33 δίποντα, 4 / 28 τρίποντα, 5 / 9 βολές, κατέβασε 40 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 2 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 15 λάθη.

Golden Steak Warriors(Μπαλατσούρας): Γιοβάς 32(9ρ.), Κοντόπουλος 6, Μακρής 2(7ρ.), Μητρόπουλος 6(10ρ.), Μοροχλιάδης, Σαράντης 20(9ρ.), Σουρβατζής 9, Τσούρτος 10.

Γιουγκοπιάστηκα(Πατάγιας):Γιαννόπουλος, Πατάγιας 8(10ρ.), Πουριέζης 5(10ρ.), Σακαρέλλος 16(7ρ.), Τσεπέρκας 12(10ρ.).

Τι μας άρεσε: Η τρομερή ευστοχία των νικητών από τα 6.75.