86
Αμφιδέξιοι 17 17 25 14 - 73 -
D.Y. 17 16 26 27 - 86 -

Τρίποντος εκτελεστής ο Τσούκας!!

Το βράδυ της Πέμπτης, 14 Νοεμβρίου, στα εκπαιδευτήρια του Πλάτωνα, οι DY με μεγάλο πρωταγωνιστή τον “φονιά” Παναγιώτη Τσούκα επικράτησαν πολύ πιο δύσκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό 86 – 73 των Αμφιδέξιων σε ένα καταπληκτικό ματς με τρομερές εναλλαγές στο σκορ.
Οι Αμφιδέξιοι ξεκίνησαν καλύτερα τον αγώνα με τους Κοντορή(6) , Δεμέστιχα(4) και Τάλαρο να βρίσκουν τον δρόμο προς το καλάθι, αλλά οι φιλοξενούμενοι με τους Κερασίδη, Π. Τσούκα να βάζουν από δύο τρίποντα και μία βολή του Αγαδάκου προηγήθηκαν 12 – 13. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι με 4 πόντους του Κοντορή και βολή του Κανελλόπουλου πήραν το προβάδισμα, αλλά οι DY με 4 συνεχόμενους πόντους του Κουσάση έφεραν το ματς στα ίσια (17 – 17).

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με τους DY να βρίσκουν δύο τρίποντα με Κερασίδη , Β. Τσούκα και ισάριθμα δίποντα με Καλαμπόκη και Π. Τσούκα, οι Αμφιδέξιοι όμως με 8 πόντους του Κανελλόπουλου και 4 του Τάλαρου πέρασαν μπροστά 29 – 27. Το προβάδισμα άλλαξε με τους φιλοξενούμενους να βρίσκουν καλάθια με Αγαδάκο, Καλαμπόκη και Κουσάση, όμως το ημίχρονο βρήκε τους Αμφιδέξιους να προηγούνται με 4 πόντους του Κοντορή και βολή του Κανελλόπουλου (34 – 33).

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν διαφήμιση για το μπάσκετ και το ματς πήγαινε πόντο-πόντο. Στα πρώτα πέντε λεπτά οι δύο ομάδες πέτυχαν από 15 πόντους με Τάλαρο(5), Μπάρα(8) και Κοντορή οι Αμφιδέξιοι και Δρακάκη(3), Καλαμπόκη, Π. Τσούκα, Αγαδάκο(4), Κερασίδη(3) οι DY(49-48). Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα τεσσάρων πόντων με 4 πόντους του Κανελλόπουλου και 5 του Μακρή, οι φιλοξενούμενοι όμως αντέδρασαν άμεσα και με 7 πόντους του Π. Τσούκα και 4 του Ρεντζεπέρη πέρασαν και πάλι μπροστά με 57 – 59. Ο Κοντορής ισοφάρισε με δίποντο και διαμόρφωσε το ισόπαλο 59-59.

Στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου οι DY  έπαιρναν τέσσερις φορές προβάδισμα με Δημητράκη, Αγαδάκο, Δρακάκη και Κουσάση αλλά οι Αμφιδέξιοι απαντούσαν συνεχώς και με 9 πόντους του Κοντορή και βολή του Μπάρα έμεναν κοντά 69-70. Σε εκείνο το σημείο εμφανίστηκε ο διαστημικός Παναγιώτης Τσούκας με τρία συνεχόμενα τρίποντα να βάλει το νερό στο αυλάκι για τους φιλοξενούμενους ενώ Μπάρας και Κανελλόπουλος μείωναν σε 73 – 76 δυόμιση λεπτά πριν από τη λήξη του αγώνα. Οι Αμφιδέξιοι δεν είχαν άλλες δυνάμεις και οι DY με 5 πόντους του Κουσάση και δίποντο του Φατούρου διαμόρφωσαν υπέρ τους τελικό 73-86 .

MVP της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Παναγιώτης Τσούκας με 29 πόντους, 1 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Άγγελος Κοντορής με 27 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Συνολικά οι Αμφιδέξιοι είχαν 25/47 δίποντα, 4/19 τρίποντα, 11/16 βολές, κατέβασαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 16 λάθη.
Οι DY είχαν 15/31 δίποντα, 14/40 τρίποντα, 14/17 βολές, κατέβασαν 29 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 7 λάθη.

Αμφιδέξιοι (Κανελλόπουλος): Κανελλόπουλος 16 (3ας.), Μακρής 4, Τάλαρος 11( 1ρ.)1, Στουρνάρας, Δεμέστιχας 4, Μπάρας 11(11ρ.), Κοντορής 27 (7ρ.).

DY( Β.Τσούκας): Νικολάου, Κερασίδης 12, Δρακάκης 5 (3ας.), Κουσάσης 13(5ας.), Δημητράκης 3, Αγαδάκος 9 (10ρ.), Καλαμπόκης 6, Φατούρος 2, Β. Τσούκας 3, Π. Τσούκας 29, Ρεντζεπέρης 4.

Τι μας άρεσε: Καταπληκτικό ματς από την αρχή μεχρι το τέλος και έξοχη καθοδήγηση του Βασίλη Τσούκα στον πάγκο των DY.