87
D.Y. 22 18 27 20 - 87 -
Saint Pauli 11 15 14 19 - 59 -

Τρίποντος βομβαρδισμός από τους D.Y.!

Το βράδυ της Κυριακής 15 Σεπτεμβρίου στο κλειστό του Seven οι D.Y. έχοντας εκπληκτική ευστοχία από μακρινή απόσταση, πετυχαίνοντας 16 τρίποντα,επικράτησαν σχετικά εύκολα με 87 – 59 της Saint Pauli και πήραν την πρώτη τους νίκη για το Basketaki Cup.

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους D.Y. να ξεκινούν από νωρίς να βομβαρδίζουν από την περιφέρεια με 4 τρίποντα (Κερασίδης 3, Τσούκας) ενώ οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν να μείνουν κοντά στο σκορ με Κόντο (4), Μπασούνα και Βουλιώτη να σκοράρουν (12 – 8).Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι άνοιξαν αρκετά την διαφορά με δύο τρίποντα του Τσούκα και βοήθειες από Κερασίδη και Αγαδάκο ενώ η Saint Pauli μείωσε με τρίποντο του Βουλιώτη σχεδόν από κέντρο στη λήξη του δεκαλέπτου (22 – 11).

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν να πλησιάσουν το σκορ με καλάθια από Καραμπά, Μπασούνα, Τσαμποδήμο και Βουλιώτη όμως οι γηπεδούχοι με τους Κερασίδη (7), Τσούκα και Αγαδάκο να συνδέονται με το αντίπαλο καλάθι είχαν την διαφορά σε υψηλό επίπεδο(35 – 20).Στην συνέχεια Κόντος και Τσαμποδήμος μείωσαν προσωρινά την διαφορά αλλά ο Τσούκας με νέους πόντους διαμόρφωσε το 40 – 26 σκορ ημιχρόνου.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους D.Y. να συνεχίζουν με τον ίδιο τρόπο να πυροβολούν από την περιφέρεια με Κερασίδη, Δρακάκη και Τσούκα ενώ Γιοπάνος και Αγαδάκος έδιναν λύσεις από κοντά.Στην αντίπερα όχθη ο Κόντος(8) μετά τις εξαιρετικές πάσες του Μπασούνα πάλευε να κρατήσει την διαφορά σε χαμηλά επίπεδα(55 – 36).Ο ασταμάτητος Τσούκας(8) μαζί με Καρασίδη και Αγαδάκο συνέχισαν να ανεβάζουν το σκορ ενώ Τσαμποδήμος και Κόντος διαμόρφωσαν το 67 – 40.

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τρία γρήγορα καλάθια από Τσούκα και Αγαδάκο ενώ Μπασούνας (4)και Τσαμποδήμος (5) μείωναν σε 73-49.Νέο ξέσπασμα στη συνέχεια για τους γηπεδούχους με Νικολάου, Γιοπάνο, Αγαδάκο και Κερασίδη να σκοράρουν ενώ η Saint Pauli βρήκε σκορ με τον Κόντο(6) και πάλι(82-57).Το παιχνίδι έφτασε στο φινάλε του με τους Αγαδάκο, Δρακάκη από τη μία και Τσαμποδήμο από την άλλη να διαμορφώνουν το τελικό 87 – 59.

MVP του αγώνα αναδείχτηκε ο Φώτης Κερασίδης με 28 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Φίλιππος Κόντος με 24 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Συνολικά οι D.U.είχαν 17 – 28 δίποντα, 16-42 τρίποντα, 5– 10 βολές, κατέβασαν 53 ριμπάουντ, μοίρασαν 19 ασιστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 15 λάθη. Η Saint Pauli είχε 23 – 62 δίποντα, 2 – 17 τρίποντα, 7– 11 βολές, κατέβασε 38 ριμπάουντ, μοίρασε 13 ασίστ, έκλεψε 15 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 8 λάθη.

D.Y.(Κερασίδης): Κερασίδης 28, Δρακάκης 6 (8ασ), Αγαδάκος 17 (12ρ),Γιοπάνος 4 (13ρ), Νικολάου 3 (8ρ), Τσούκας 29 (3ασ)

Saint Pauli (Καραμπάς): Λιαγκός (8ρ), Τσαμποδήμος 13 (8ρ),Μπασούνας 9 (7ασ), Καραμπάς 6 (9ρ), Βουλιώτης 7, Κόντος 24