26/01/2022
Los Lampriniers 9 5 17 14 - 45 -
Black Panthers 8 17 10 12 - 47 -

Τρίτη συνεχόμενη νίκη για τους Black Panthers!

Στο ΓΣΠ για το πρωτάθλημα της Development 2 , οι Black Panthers πραγματοποίησαν τη τρίτη συνεχόμενη νίκη , καθώς επικράτησαν των Los Labriniers με 45-47  .

Οι γηπεδούχοι ευτύχισαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τον Κωνσταντίνο Αποσκίτη , καθώς βοήθησε και στις δύο πλευρές του παρκέ , έβγαλε σπουδαίες άμυνες, κυριάρχησε στους  αιθέρες  και έβαλε μεγάλα καλάθια σε καίριά χρονικά σημεία  τελειώνοντας την αναμέτρηση με 18 πόντους στο ενεργητικό του .

Το ξεκίνημα του παιχνιδιού βρήκε τους γηπεδούχους μπροστά με πέντε πόντους διαφορά , 7-2 , οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με ένα υπέρ τους επιμέρους 5-0 έφεραν το παιχνίδι στα ίσα , 7-7 , ενώ το τέλος της πρώτης στροφής της αναμέτρησης έκλεισε με τους Los Labriniers σε θέση οδηγού με σκορ 9-8 . Πρώτος σκόρερ για τους Panthers ήταν οι Καββαδίας και Αποσκίτης με 4 πόντους , ενώ στην αντίπερα όχθη ο εξαιρετικός Γκαραγκάνης είχε 7 .

Στο δεύτερο κομμάτι της αναμέτρησης οι παίκτες του Κωνσταντίνου Καββαδία μπήκαν με το πόδι κολλημένο στο γκάζι , αφού πίεσαν στην άμυνα , κυριάρχησαν στους αιθέρες και έβαλαν καλάθια με όλους τους πιθανούς τρόπους με τη διαφορά στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου να αγγίζει την ανώτερη τιμή της , αυτής των έντεκα πόντων , 14-25 . Ο Αποσκίτης σε αυτό το διάστημα πέτυχε 7 πόντους , ενώ ο Αντωνόπουλος είχε 5 .

Η τρίτη περίοδος άνηκε στον Γκαραγκάνη και τη παρέα του , καθώς με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα μείωσαν τη διαφορά στους τρεις πόντους , 25-28 , με το τέλος του δεκαλέπτου να τους βρίσκει  στο μείον τέσσερα με σκορ 31-35 . Οι Τσαλαφούτας και Αποσκίτης είχαν πέτυχαν από 3 πόντους αντίστοιχα , ενώ ο Σκούρτας είχε 6 .

Το τελευταίο δεκάλεπτο θύμιζε εν πολλοίς αγώνα πυγμαχίας , αφού το ένα χτύπημα διαδεχόταν  το άλλο , με τον ήχο από τη κόρνα λήξης της γραμματείας να βρίσκει τους φιλοξενούμενους να πανηγυρίζουν τη τρίτη διαδοχική νίκη στο πρωτάθλημα της Development 2 με 45-47 . Ο Τήλιος πέτυχε 4 πόντους , ενώ ο Γκαραγκάνης είχε 8 .

Μvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Αποσκίτης με 18 πόντους , 7 ριμπάουντ , 3 ασίστ και 6 κλεψίματα  , ενώ για τους ηττημένους ο Μιχαήλ Γκαραγκάνης είχε 20 πόντους , 12 ριμπάουντ και 1 ασίστ .

Οι Black Panthers είχαν 15/46 δίποντα , 3/24 τρίποντα , 8/20 βολές , 45 ριμπάουντ , 6 ασίστ ,  12 κλεψίματα , 2 κoψίματα και 10 λάθη , ενώ οι Los Labriniers είχε 12/46 δίποντα , 4/16 τρίποντα , 9/15 βολές , 50 ριμπάουντ , 11 ασίστ , 7 κλεψίματα και 17 λάθη .

Los Labriniers(Ρίζος): Σκούρτας 6 , Γκαραγκούνης 20 , Ρίζος , Θωμόπουλος , Γρύλλης 6 , Βαμβακάς 4 , Γκόλιας , Βασιλάκης 3 , Αντωνόπουλος 6 .

Black Panthers(Κωνσταντίνος Καββαδίας) : Αποσκίτης 18 , Κωνσταντίνος Καββαδίας 13  , Ρήγας , Τηλέμαχος Καββαδίας  , Ζαχαριάδης , Παπάδης 3 , Κουλούρης , Τήλιος 10 , Καραχάλιος 3  .

Τι μας άρεσε : Η απόδοση του Κωνσταντίνου Αποσκίτη καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης!