15/10/2020
Άνεμος BC 15 18 19 12 - 64 -
Λεγάμενοι BC 15 19 14 13 - 61 -

Τρίτη διαδοχική νίκη για τον Άνεμο!

Ο Άνεμος, έχει αρχίσει να βρίσκει ρυθμό στην Elite. Η ομάδα του Σπάλα, κέρδισε με 64-61 τους Λεγάμενους στον Κολωνό και πανηγύρισε την τρίτη διαδοχική της νίκη στην μεγάλη κατηγορία.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, το παιχνίδι ήταν αρκετά ισορροπημένο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι -χέρι στο σκορ, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο ισόπαλο 15-15. Για τους Λεγάμενους, 9 πόντους σημείωσε ο Χρήστος Γκανιάτσας, ενώ για τον Άνεμο από 5 πόντους είχαν οι Χούσος και Γεωργούσης.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το μοτίβο του παιχνιδιού δεν άλλαξε, με το παιχνίδι να παραμένει ντέρμπι. Το ξέσπασμα του Γεωργούση (8π), το ισοφάρισε ο Σαμπάνης (8π), με τους Λεγάμενους να κλείνουν το πρώτο ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 34-33, αφήνοντας ανοικτούς λογαριασμούς για το δεύτερο μέρος.

Η ματσάρα συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο. Οι δύο ομάδες συνέχισαν να απαντούν η μία στην άλλη, με το προβάδισμα να εναλλάσσεται διαρκώς. Το τρίτο δεκάλεπτο, έκλεισε στο συν 4 υπέρ του Ανέμου, 52-48, που είδε τους Χούσο, Καντιώτη και Γεωργούση να βρίσκουν ρυθμό στην επίθεση. Για την ομάδα του Χαϊκάλη, ο Γκανιάτσας τραβούσε το κουπί στην επίθεση.

Στις λεπτομέρειες κρίθηκε και η τελευταία περίοδος, με τον Άνεμο ωστόσο να διατηρεί το προβάδισμα που είχε και να παίρνει τελικά την νίκη με 64-61 με τον Χούσο να βγάζει απίστευτη ενέργεια στο παρκέ. Για τους Λεγάμενους, πάλευαν αλλά δεν ήταν αρκετοί οι Δημουλιάς, Γκανιάτσας και Σαμπάνης.

MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Γιώργος Χούσος με 16 πόντους, 12 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 τάπα. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Πέτρος Σαμπάνης με 18 πόντους, 9 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 5 λάθη και 1 τάπα.

Συνολικά οι νικητές είχαν 23/72 εντός πεδιάς, 6/31 τρίποντα και 12/18 βολές. Πήραν 51 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα, έκαναν 16 λάθη και 2 τάπες. Από την άλλη, οι Λεγάμενοι είχαν 21/62 εντός πεδιάς, 5/23 τρίποντα και 14/20 βολές. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα, έκαναν 12 λάθη και 1 τάπα.

Άνεμος (Σπάλας – Μαντάς):Καντιώτης 9, Μπαρτσώκας 3, Χούσος 16, Βήττας 9, Ζιάκανος 7, Αθανασίου 1, Γεωργούσης 17, Χήρας 2.

Λεγάμενοι (Χαϊκάλης): Δημητρακόπουλος 2, Βρεττάκος 7, Σαμπάνης 18, Γκανιάτσας 24, Στάντζος 3, Δημουλιάς 4, Δασκαλόπουλος 3.

Τι μας άρεσε: Ήταν ένα ανταγωνιστικό παιχνίδι ανάμεσα σε δύο εξαιρετικές ομάδες!