15/10/2023
Κούροι Κέας 5 10 12 4 - 31 -
Trelakers 19 15 18 15 - 67 -

Τρίτη διαδοχική για τους Trelakers!

Το βράδυ της Κυριακής στο Basketaki Arena οι Trelakers έφτασαν τις 4 νίκες στον 4ο όμιλο της Development 2 League, επικρατώντας άνετα επί των Κούρων Κέας με 31-67. Τέταρτη ήττα σε ισάριθμα ματς για τους Τζιώτες που ανά διαστήματα έδειξαν πολύ καλά στοιχεία.

Με τον Μαυρόπουλο (8π.) να ξεχωρίζει και τους Βαρθαλίτη (4π.), Γκορίτσα (3π.), Τσουκνίδη (2π.) και Zerva (2π.) να τον ακολουθούν, οι Trelakers έχτισαν γρήγορα διαφορά ασφαλείας. Σε ρηχά νερά κινήθηκαν στο ξεκίνημα οι γηπεδούχοι, βρίσκοντας περιορισμένες λύσεις από τους Ρουσουνέλο (2π.) και Ν. Παούρη (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 5-19.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου οι Κούροι εμφανίστηκαν βελτιωμένοι, με το δίδυμο Γκόλιας (4π.) - Σπηλιόπουλος (3π.) να τους κουβαλάει επιθετικά. Στην αντίπερα όχθη, οι Trelakers παρέμειναν πιο αποτελεσματικοί και με πρωταγωνιστές τους Zerva (6π.), Μαυρόπουλο (4π.), Βαρθαλίτη (3π.) και Φλωρόπουλο (2π.) έκλεισαν το ημίχρονο στο +19. Σκορ ημιχρόνου, 15-34.

Μετά την ανάπαυλα το σκηνικό δεν άλλαξε. Οι Trelakers διατήρησαν την ανωτερότητά και την πολυφωνία τους στο επιθετικό σκέλος, επικρατώντας στο επιμέρους σκορ με 12-18 και εκτοξεύοντας το υπέρ τους προβάδισμα στο +25. Οι Κούροι διένυσαν το πιο παραγωγικό τους διάστημα, χάρη στους Dora (4π.), Ν. Παούρη (4π.), Α. Μουζάκη (3π.) και Κορασίδη (3π.), όμως δεν κατάφεραν να πλησιάσουν. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 27-52.

Διαδικαστικό χαρακτήρα έλαβε το τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα. Οι Κούροι ξανά κόλλησαν επιθετικά, σκοράροντας μόλις 4 πόντους, ενώ οι Trelakers με μπροστάρη τον Βαρθαλίτη (8π.) ολοκλήρωσαν με θετικό τρόπο την νέα νικηφόρα τους εμφάνιση.

Στο τέλος του αγώνα, οι Κούροι Κέας με 8/34 δίποντα, 3/19 τρίποντα και 6/10 βολές. Μάζεψαν 34 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, ενώ είχαν 18 λάθη. Στον αντίποδα, οι Trelakers είχαν 24/44 δίποντα, 4/23 τρίποντα και 7/14 βολές. Μάζεψαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 17 φορές, ενώ είχαν 13 λάθη και 2 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Πέτρος Βαρθαλίτης με 15 πόντους και double-double, έχοντας 5/7 δίποντα, 0/2 τρίποντα και 5/7 βολές. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, ενώ είχε 2 κλεψίματα και μόλις 1 λάθος σε 25 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Απόστολος Γκόλιας με 4 πόντους, έχοντας 2/4 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 4 ριμπάουντ, ενώ ήταν αλάνθαστος σε 19 λεπτά συμμετοχής.

Κούροι Κέας (Ρουσουνέλος) : Dora 4 (1), Gjoshi, Sulo, Βουτυράς, Γκόλιας 4, Κορασίδης 4 (1), Μουζάκης Γ. 2, Μουζάκης Α. 3 (1), Παούρης Ν. 6, Παούρης Στ., Ρουσουνέλος 5, Σπηλιόπουλος 3.

Trelakers (Βαρθαλίτης) : Zervas 17 (2), Βαρθαλίτης 15, Γκορίτσας 5 (1), Γώγος 2, Μαυρόπουλος 18 (1), Τσουκνίδης 6, Φλωρόπουλος 4.

Τι μας άρεσε : Το κλίμα του αγώνα.