05/11/2023
Σοποτό B.C. 16 14 20 14 - 64 -
Aladalon 6 12 17 14 - 49 -

Τρίτη και καλή για το Σοποτό!

Για το πρωτάθλημα της Master league αναμετρήθηκαν στο κλειστό του ΓΣΠ, το Σοποτό BC με τους Aladalon, με τους γηπεδούχους να κάνουν την τρίτη τους νίκη στο πρωτάθλημα με 64-49.

Το ξεκίνημα ήταν ιδανικό για τους γηπεδούχους, καθώς μπήκαν με όρεξη από την αρχή και έχοντας τον Αγγελογιαννόπουλο (8π) σε καλή μέρα, τελείωσαν την πρώτη περίοδο με το υπέρ τους 16-6.

Σαφώς βελτιωμένοι οι φιλοξενούμενοι στο δεύτερο δεκάλεπτο προσπάθησαν παρά τις απουσίες τους να επιστρέψουν στο παιχνίδι, κυρίως με τον Βαγγέλη που σκόραρε 9 πόντους. Για το Σοποτό ο Χαλκιαδάκης σκόραρε 5 πόντους κάνοντας το 30-18 στο τέλος του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη ο ρυθμός του παιχνιδιού άνοιξε και οι δύο ομάδες προσπάθησαν να σκοράρουν με γρήγορες επιθέσεις, πράγμα που βόλεψε τους γηπεδούχους, καθώς ήταν πιο εύστοχοι. Για το Σοποτό ανέλαβε δράση ο Ψαλιδόπουλος με 9 πόντους, ενώ για τους Aladalon ο Κτενίδης σκόραρε τους πρώτους 4 πόντους του στο παιχνίδι.

Στο τελευταίο κομμάτι του ματς οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να κάνουν μια τελευταία προσπάθεια να επιστρέψουν στο παιχνίδι, όμως οι γηπεδούχοι δεν άφησαν περιθώρια και πήραν σπουδαία νίκη με 64-49, ανεβαίνοντας στο 3-2.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Αγγελογιαννόπουλος με 13 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 5 κλεψίματα. Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Αθανασάκος με 8 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Οι γηπεδούχοι είχαν 7/13 βολές, 15/42 δίποντα και 9/27 τρίποντα. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκαναν 8 κλεψίματα και 7 λάθη. Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι είχαν 14/28 βολές, 13/51 δίποντα, και 3/12 τρίποντα. Μάζεψαν 52 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκαναν 6 κλεψίματα και 7 λάθη.

Σοποτό BC (Λιάκος): Χαλκιαδάκης 8 (2), Λουρίδας 2, Κουτσουρής 7 (1), Αγγελογιαννόπουλος 13 (1), Σοφιανόπουλος 7 (1), Τοπούζογλου 9 (3), Ιωάννου, Χουλιάρας 7 (1), Ψαλιδόπουλος 11

Aladalon:(Σαλτουρίδης) Βαγγέλης 17 (1), Κτενίδης 6, Αθανασάκος 8 (1), Μελανοφρύδης 7 (1), Σαλτουρίδης 8, Μένεγας 3

Τι μας άρεσε: Το ωραίο κλίμα του παιχνιδιού!