07/11/2022
Aguanile 12 14 14 22 - 62 -
Elitήριοι by pinguin.gr 5 9 10 10 - 35 -

Τρίτη και τυχερή για την Aguanile!

Στο κλειστό της Basketaki Arena για το πρωτάθλημα της Master League, η Aguanile μετα από δύο ανεπιτυχείς προσπάθειες κατέκτησε τη πρώτη νίκη στη διοργάνωση, καθώς οι Elitήριοι υπέκυψαν στην ανωτερότητα της με σκορ 62-34 .

Το πρώτο δεκάλεπτο αποτέλεσε προάγγελο για το τι θα ακολουθήσει, καθώς οι γηπεδούχοι με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα, αλλά και τους Σιμιτσόπουλο(5π) και Σιαμπλή(2π) να ηγούνται των προσπαθειών τους προηγήθηκαν με τέσσερις, 6-2, ενώ έκλεισαν τη περίοδο στο συν εφτά με σκορ 12-5 . Ο Σιμιτσόπουλος πέτυχε 5 πόντους, ενώ ο Λαμπρόπουλος είχε 3 .

Στο δεύτερο κομμάτι του παιχνιδιού η Aguanile με τον Αξαμπανόπουλο να πραγματοποιεί εξαιρετική εμφάνιση και στις πλευρές του παρκέ διατήρησαν τα ηνία στο παιχνίδι, 18-10 και 20-12, εν συνεχεία αύξησαν την απόσταση έναντι των αντιπάλων τους στους δέκα πόντους, 24-14, με τον φωτεινό πίνακα στο τέλος του ημιχρόνου να δείχνει το υπέρ τους 26-14 . Ο Αξαμπανόπουλος πέτυχε 6 πόντους, ενώ οι Κωνσταντινάκος και Τσόκας είχαν από 3.

Στη τρίτη περίοδο η παρέα του Καλαφάτη μπήκε αποφασισμένη στο παρκέ της Basketaki Arena να μην αφήσει κανένα περιθώριο αντίδρασης στους αντιπάλους τους, έπαιξαν σπουδαία άμυνα , κυριάρχησαν στα ριμπάουντ και σκόραραν τόσο στο ανοιχτό γήπεδο, όσο και σε σετ παιχνίδι με τη διαφορά στα μέσα της περιόδου να αγγίζει την διαφορά των δεκαέξι πόντων με σκορ 40-24. Οι Καλαφάτης και Αξαμπανόπουλος πέτυχαν από 4 πόντους, ενώ ο Πατωνίδης είχε 3 .

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι συνέχισαν με το πόδι κολλημένο στο γκάζι, άνοιξαν τη ψαλίδα της διαφοράς στους είκοσι πόντους, 50-30, εν συνεχεία στους εικοσιένα, 55-34, ενώ με εφτά αναπάντητους πόντους κατέκτησαν τη πρώτη νίκη για το πρωτάθλημα της Master League με σκορ 62-34 .

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Δημήτρης Αξαμπανόπουλος με 18 πόντους, 14 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ο Σωτήρης Τσόκας είχε 5 πόντους και 5 ριμπάουντ .

Η Aguanile είχαν 27/60 δίποντα, 2/15 τρίποντα, 2/6 βολές, 47 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 8 κλεψίματα, 3 κοψίματα, 3 κοψίματα και 12 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 12/39 δίποντα, 1/15 τρίποντα, 8/17 βολές, 35 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 10 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 14 λάθη .

Aguanile(Καλαφάτης): Αξαμπανόπουλος 18, Καλαφάτης 11, Μπέης 5, Σιαμπλής 10, Σιμιτσόπουλος 12, Τασούλας 2, Χρυσοσπάθης 4.

Elitήριοι(Κωνσταντινάκος) : Κωνσταντινάκος 13, Λαμπρόπουλος 7, Μαργωμένος 2, Μπαμπλέκος 2, Μωυσής, Πατωνίδης 6, Τσόκας 5 .

Τι μας άρεσε : Η άμυνα των νικητών, η οποία περιόρισε τον αντίπαλο τους στους 34 πόντους !