11/10/2022
War Gamers 25 17 16 16 - 74 -
ThunderDogs 12 22 6 12 - 52 -

Τρίτη νίκη για τους War Gamers!

Ελέγχοντας το παιχνίδι στο μεγαλύτερο διάστημα του, οι War Gamers, επικράτησαν στον Κολωνό των ThunderDogs με 74-52 και έφτασαν τις 3 νίκες στην μεγάλη κατηγορία. Στο 1-3 η ομάδα του Παπαγεωργίου.

Με μεγάλη συγκέντρωση μπήκαν στο παρκέ οι War Gamers, οι οποίοι έπαιζαν στοχευμένα τόσο σε άμυνα όσο και επίθεση. Η ομάδα του Σκλαβενίτη, με τους Διαμαντή, Καραγιάννη και Αβραμίδη να βάζουν 8, 6 και 5 πόντους αντίστοιχα πήρε διψήφια διαφορά, 25-12. Για τους φιλοξενούμενους, 6 έβαλε ο Σέργης.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι ThunderDogs προσπάθησαν να γίνουν πιο ανταγωνιστικοί. Με αιχμή του δόρατος τον Κώστα Αθηναίο που κέρδιζε κατα κράτος τους ψηλούς των πολεμιστών, οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα επιμέρους 22-17 και μείωσαν στους 8, 42-34 με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Για τους War Gamers, 10 έβαλε ο Καραγιάννης.

To τρίτο δεκάλεπτο, θύμισε το πρώτο. Οι War με το που ένιωσαν την απειλή, έσφιξαν την άμυνα, έτρεξαν στην επίθεση. Με τον Καραγιάννη να έχει τον απόλυτο έλεγχο μέσα στο "ζωγραφιστό" η ομάδα του Σκλαβενίτη προηγήθηκε με 18 πόντους, 58-40 και έκανε αποφασιστικό βήμα για την τρίτη νίκη της στην Elite by betsson.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι War Gamers διαχιερίστηκαν άψογα το προβάδισμα τους. Το παιχνίδι είχε... χαλαρώσει και τα τελευταία λεπτά ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα. Το τελικό 74-52 αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα της αναμέτρησης αφού οι πολεμιστές ήλεγχαν το παιχνίδι από την αρχή μέχρι το τέλος του.

Betsson MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Στέφανος Καραγιάννης με 25 πόντους, 14 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 λάθος και 1 τάπα. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κώστας Αθηναίος με 18 πόντους, 17 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο.

Συνολικά οι νικητές είχαν 18/45 δίποντα, 5/25 τρίποντα και 23/32 βολές. Πήραν 63 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα, έκαναν 13 λάθη και 4 τάπες. Στον αντίποδα, οι ThunderDogs είχαν 16/55 δίποντα, 4/29 τρίποντα και 8/14 βολές. Πήραν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκαναν 10 λάθη, 10 κλεψίματα και 2 τάπες.

War Gamers (Σκλαβενίτης): Αβραμίδης 14, Διαμαντής 17, Καραγιάννης 25, Κωνσταντίνου 1, Λαζαράκος 3, Μέμεζας 2, Μαυροειδάκος 2, Ρίπης 8, Σκλαβενίτης 2.

ThunderDogs (Παπαγεωργίου): Αθηναίος 18, Δημακαρέας 4, Λαδόπουλος 1, Πίνας, Παπαγεωργίου 6, Σέργης 6, Σεφέρης 13, Τσιρίγκας 4.

Τι μας άρεσε: Το πάθος των ομάδων για τη νίκη!