05/11/2023
Το Τρίτο Φύλο 11 6 17 12 - 46 -
Remal Madri 10 13 10 12 - 45 -

Τρίτο Φύλο με... ψυχή!

Έχοντας περισσότερη ψυχραιμία και θέληση στα τελευταία λεπτά, το Τρίτο Φύλο επικράτησε της Remal Madri στο Basketaki Arena και έκανε έξι τις νίκες του στο πρωτάθλημα.

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημά του, με τους γηπεδούχους να είναι οριακά καλύτεροι και να προηγούνται με 11-10 χάρη στα τρίποντα των Δεληγιάννη και Κουτσωνά. Το... κουπί στην επίθεση της Remal τράβηξαν οι Λουκόπουλος, Αγαδάκος και Νικάκης.

Τα "Ρεμάλια" ανέβασαν την απόδοσή τους στο δεύτερο δεκάλεπτο, εκμεταλλεύτηκαν την εκτελεστική δεινότητα του Λουκόπουλου και με επιμέρους σκορ 6-13 πήραν το τιμόνι της αναμέτρησης στα χέρια τους. Οι παίχτες του Τρίτου Φύλου "κόλλησαν" στην επίθεση, έκαναν πολλά λάθη και βρέθηκαν σε δύσκολη θέση εν όψει συνέχειας.

Ανατροπή σκηνικού είχαμε στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Παππά να βγαίνει μπροστά για τους γηπεδούχους και με τρίποντες "βόμβες" να δίνει το προβάδισμα στην ομάδα του (34-33). Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν την κυριαρχία του Πολύδορου και του Αγαδάκου στο ζωγραφιστό και πήραν εύκολα καλάθια, όμως έπρεπε να βελτιώσουν την περιφερειακή τους άμυνα για να ελπίζουν σε νίκη.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο αρχηγός του Τρίτου Φύλου, Νίκος Καστρίνιος, βγήκε μπροστά και με μεγάλα σουτ έδωσε ένα καλό προβάδισμα στην ομάδα του. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν άμεσα με τον Λουκόπουλο και το παιχνίδι έγινε δραματικό στα τελευταία δευτερόλεπτα. Τελικά, η ομάδα του Καστρίνιου με κατάθεση ψυχής και σπουδαίες άμυνες κατάφερε να πάρει τη νίκη, να βελτιώσει το ρεκόρ της σε 6-1 και να παραμείνουν στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Παππάς με double double και 17 πόντους (2/6 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 1/2 βολές, 11 ριμπάουντ). Οι γηπεδούχοι είχαν 7/28 δίποντα, 8/32 τρίποντα και 8/10 βολές. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 10/31 δίποντα, 6/29 τρίποντα και 7/17 βολές. Μάζεψαν 37 ριμπάουντ και έδωσαν 11 ασίστ.

Το Τρίτο Φύλο (Δεληγιάννης): Γεωργάκης, Γκρέμπι, Δεληγιάννης 8 (2), Καστρίνιος 7, Κουτσωνάς 7 (1), Μισόκαλος, Πανάγος 5 (1), Παππάς 17 (4), Τσανικίδης 2

Remal Madri (Κουσιορής): Αγαδάκος 4, Καμολίκης 1, Κουσιορής 2, Λουκόπουλος 15 (3), Ναυπλιώτης 4, Νικάκης 6 (2), Πολύδωρος 9, Πρίφτης 4 (1)