06/11/2022
Singular Logic 9 7 13 12 - 41 -
Brooklyn Nerds 9 9 12 10 - 40 -

Τρίτο "ροζάκι" για την Space Hellas 2!

Μετά από ένα πολύ δυνατό ματς που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, η Space Hellas 2 λύγισε στο φινάλε τους Brooklyn Nerds με 41-40 στο κλειστό του Αγίου Νικολάου και πήρε την τρίτη της νίκη μετά την ολοκλήρωση της έβδομης αγωνιστικής του πρώτου ομίλου της D2-League!

Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 9-9. Ο Παλιοκώστας και ο Μαρίνος με 4 πόντους έκαστος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ για τους Brooklyn Nerds 4 πόντους είχε ο Ζαμπούρας και ένα τριποντάκι ο Κοντορουχάς.

Στην δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν στροφές και με 4 πόντους του Φορτσάτου, τρίποντο του Ζαμπούρα και καλάθι του Λιατόπουλου, βρέθηκαν στο +6, 12-18, 100" για την ανάπαυλα. Πρόλαβε να αντιδράσει πριν το τέλος του πρώτου μέρους η Space Hellas 2 και με δίποντα των Παλιοκώστα - Δευτεραίου, μείωσε στο καλάθι, 16-18!

Ούτε και στο τρίτο δεκάλεπτο μπόρεσε κάποια ομάδα να ξεφύγει στο σκορ, με τους μπλε να διατηρούν με νύχια και με δόντια το τιμόνι στα χέρια τους με 29-30, χάρη σε 4 πόντους του Φορτσάτου, 3 του Γιαννουλάκη και τρίποντο του Χωριανόπουλου. Από κοντά ακολουθούσε τον αντίπαλο και σε εκείνο το διάστημα το συγκρότημα του Ντουμάνη, με τον Ιγκνιάτοβιτς να πετυχαίνει 5 πόντους και τον Παλιοκώστα 4. Σκορ τρίτης περιόδου 29-30!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η Space Hellas 2 πήρε πιο σωστές επιλογές και με δράστες στην επίθεση τους Ιγκνιάτοβιτς, Μαρίνο, Αυγερινό και Δευτεραίο, έφτασε στη μεγάλη νίκη με 41-40. Πάλεψαν μέχρι το φινάλε οι Brooklyn Nerds να φύγουν με το διπλό από τα Άνω Λιόσια, ωστόσο δεν τους έφταναν οι εύστοχες προσπάθειες των Φορτσάτου, Χωριανόπουλου, Κοντορουχά και Γιαννουλάκη.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 7/26 βολές, 14/64 δίποντα και 2/7 τρίποντα. Πήραν 50 ριμπάουντ, έδωσαν 10 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 3/8 βολές, 14/44 δίποντα και 3/18 τρίποντα. Μάζεψαν 49 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές και έκαναν 18 λάθη.

Betsson mvp της Space Hellas 2 ο Δευτεραίος με 6 πόντους, έχοντας 2/4 βολές, 2/9 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος των Brooklyn Nerds ο Φορτσάτος με 12 πόντους (double-double), έχοντας 0/2 βολές, 6/15 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 18 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 3 λάθη.

Space Hellas 2 (Ντουμάνης): Αυγερινός 3 (1), Μουρσιώτης, Μπόσκος, Δευτεραίος 6, Ιγκνιάτοβιτς 10 (1), Καραφώτης 4, Μαρίνος 8, Παλιοκώστας 10

Brooklyn Nerds (Κοντορουχάς): Φορτσάτος 12, Λιατόπουλος 2,  Γιαννουλάκης 5, Κοντορουχάς 5 (1), Ζαμπούρας 9 (1), Πανδής, Χωριανόπουλος 7 (1)

Τι μας άρεσε: Το τελευταίο λεπτό του ντέρμπι!