10/10/2022
Paliagoura 16 16 14 21 - 67 -
Limoges 9 21 9 9 - 48 -

Τρίτο σερί για τα Paliagoura!

Το τρίτο διαδοχικό ροζ φύλλο αγώνα πήραν χθες το βράδυ στο κλειστό του Περιστερίου τα Paliagoura, καθώς για την τέταρτη αγωνιστική της Elite League by Betsson κέρδισαν δίκαια την Limoges με 67-48!

Με τον Αβανίδη να ξεκινάει ορεξάτος το ματς πετυχαίνοντας 10 πόντους και τον Σταφυλά μα προσθέτει 4, τα Paliagoura έχτισαν από νωρίς διψήφια διαφορά 10 πόντων, 12-2, κλείνοντας τελικά το πρώτο δεκάλεπτο στο +7, 16-9. Ο Παπαδόπουλος με έμμεσο τρίποντο και οι Περγαντής, Μουζάκης και Παπαϊωάννου με 2 πόντους έκαστος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο η Limoges βρήκε τα πατήματά της και με 5 πόντους του Μυλωνά, άλλους τόσους του Περγαντή και τρίποντο των Τάκη Τσατσάνη, Δημήτρη Τσατσάνη και Θωμαδάκη, πλησίασε στο καλάθι, 32-30. Τους γηπεδούχους διατήρησαν σε θέση οδηγού σε εκείνο το σημείο οι Κασκάνης και Μούσουρας με 5 και 3 πόντους, αντίστοιχα.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η ομάδα του Δράκου πάτησε εκ νέου γκάζι και με 5 πόντους του Σταφυλά, 4 του Αβανίδη και τρίποντο του Κωστάκη, βρέθηκε για δεύτερη φορά στο +10, 46-36. Το σκορ του τρίτου δεκαλέπτου, 46-39, διαμόρφωσε για λογαριασμό των φιλοξενούμενων ο Τάκης Τσατσάνης από την περιφέρεια, ενώ νωρίτερα 6 συνεχόμενους πόντους πέτυχε ο Παπαϊωάννου. Σκορ τρίτης περιόδου 46-39!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο τα Paliagoura κυριάρχησαν σε όλους τους τομείς και με δράστες στην επίθεση τους Αβανίδη, Μούσουρα, Σταφυλά, Κασκάνη και Τομαρά, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 67-48. Για τους "Λιμουζό" στα τελευταία λεπτά ξεχώρισαν οι Μουζάκης, Παπαδόπουλος και Σταμάτης.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 7/8 βολές, 21/43 δίποντα και 6/28 τρίποντα. Πήραν 48 ριμπάουντ, έδωσαν 15 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 5/13 βολές, 14/39 δίποντα και 5/28 τρίποντα. Μάζεψαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 2 φορές και έκαναν 12 λάθη.

Betsson mvp για τα Paliagoura ο Κασκάνης με 12 πόντους (triple-double), έχοντας 2/2 βολές, 2/5 δίποντα και 2/6 τρίποντα. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, μοίρασε 12 ασίστ, έκλεψε 4 φορές και υπέπεσε σε 5 λάθη. Πολυτιμότερος της Limoges ο Παπαδόπουλος με 9 πόντους, έχοντας 1/1 βολή και 4/5 δίποντα. Πήρε 5 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ και έκανε 1 λαθάκι.

Paliagoura (Δράκος): Αβανίδης 24, Κασκάνης 12 (2), Αθανασιάδης, Κωστάκης 5 (1), Μούσουρας 9 (3), Σαραντόπουλος 2, Σταφυλάς 11, Τομαράς 4

Limoges (Ευριπιώτης): Βασιλόπουλος, Μουζάκης 6, Παπαδόπουλος 9, Μυλωνάς 5 (1), Παπαϊωάννου 8, Περγαντής 7, Σταμάτης 1, Τσατσάνης Δ. 3 (1), Τσατσάνης Π. 6 (2), Θωμαδάκης 3 (1)

Τι μας άρεσε: Η ενέργεια που έβγαλαν τα Paliagoura στο δεύτερο μέρος!