17/02/2020
Basket Maniacs 17 18 26 10 - 71 -
Ανυπόταχτοι Γαλάτες 14 14 23 15 - 66 -

Τρίτο σερί και με ωραίο μπάσκετ οι Μανιακοί!

Τρίτη διαδοχική νίκη για τους Basket Maniacs στον τρίτο όμιλο της Development League, καθώς για την 14η αγωνιστική κέρδισαν δίκαια τους Ανυπότακτους Γαλάτες με 71-66 και δείχνουν πως θα παλέψουν μέχρι τέλους για την είσοδο στην τετράδα.

Οι Ανυπότακτοι Γαλάτες ήταν αυτοί που ξεκίνησαν πιο καλά το ματς, καθώς με 6 πόντους του Λαδά και 4 του Φραντζεσκάκη, προηγούνταν με 8-12, 4:00 για την λήξη της πρώτης περιόδου. Ωστόσο, στη συνέχεια του δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με 6 πόντους του Negrin, 5 του Καλαμιώτη και 4 του Δημητριάδη, προσπέρασαν με 17-14!

Μια επανάληψη της πρώτης περιόδου παρακολουθήσαμε στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους Basket Maniacs να φτάνουν μέχρι και στο +9, 23-14, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με προβάδισμα 7 πόντων, 35-28, χάρη στο προσωπικό show του Πατέλη με 10 πόντους. Τους φιλοξενούμενους κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το διάστημα οι Μαντάς και Λαδάς με 7 και 5 πόντους, αντίστοιχα.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Μανιακοί συνέχιζαν να ελέγχουν το παιχνίδι και με 13 πόντους του Negrin, 6 του Καλαμιώτη και 5 του Στενάκη, πήραν σημαντική διαφορά 10 πόντων, 61-51. Ο Λαδάς πάλευε να κρατήσει όρθιους τους Γαλάτες και στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου πέτυχε 14 πόντους, ενώ 6 είχε ο Φραντζεσκάκης και ένα τριποντάκι ο Μαντάς. Σκορ τρίτης περιόδου 61-51!

Στο τέταρτο και τελευταίο οι Basket Maniacs άντεξαν στην πίεση των αντιπάλων και με τους Καλαμιώτη (4π), Negrin (4π) και  Νούκα να φωνάζουν “παρών”, έφτασαν στην μεγάλη νίκη με 71-66 . Δεν μπόρεσαν ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση στα τελευταία λεπτά οι Ανυπότακτοι Γαλάτες, παρά τους 11 νέους πόντους του Λαδά και τους 4 του Φραντζεσκάκη.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 16/18 βολές, 20/50 δίποντα και 5/25 τρίποντα. Πήραν 46 ριμπάουντ, έδωσαν 11 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 5 λάθη και είχαν 2 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 9/10 βολές, 21/47 δίποντα και 5/34 τρίποντα. Μάζεψαν 59 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές και έκαναν 5 λάθη.

Κορυφαίος των Basket Maniacs ο Καλαμιώτης με 17 πόντους, έχοντας 4/6 βολές, 5/11 δίποντα και 1/4 τρίποντα. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος για τους Ανυπότακτους Γαλάτες ο Φραντζεσκάκης με 12 πόντους (double-double), 2/2 βολές και 5/7 δίποντα. Πήρε 10 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 2 λάθη.

Basket Maniacs (Στασινόπουλος): Negrin 25 (3), Καλαμιώτης 17 (1), Πατέλης 10 (1), Δημητριάδης 6, Σασσάς 2, Γαλληρόπουλος 2, Νούκας 2, Στενάκης 7

Ανυπότακτοι Γαλάτες (Ανδρικόπουλος): Μαντάς 10 (2), Παπαγεωργίου 4, Γαλάνης, Ανδρικόπουλος, Φραντζεσκάκης 12, Λαδάς 36 (3), Καζάνας 4

Τι μας άρεσε: Η άψογη διαχείριση του αγώνα από τους Basket Maniacs!