17/11/2019
Skroutz 15 14 11 3 - 43 -
Peristeri Histons 10 13 15 13 - 51 -

Τρίτο… βήμα για τους Peristeri Histons!

Αν και για τρία δεκάλεπτα τα βρήκαν σκούρα απέναντι στο Skroutz, αν και βρέθηκαν μέχρι και στο -9, οι Peristeri Histons πήραν ακόμη μια νίκη με 43-51, κάνοντας έτσι το 3/3 στον έβδομο όμιλο της D2-League.

Καλύτερο ξεκίνημα πραγματοποίησε το Skroutz στο παιχνίδι, καθώς με 6 πόντους του Δήμου, 4 του Παυλίδη και 3 του Καντιδάκη, βρέθηκε μέχρι και στο +6, 9-3, κλείνοντας τελικά το πρώτο δεκάλεπτο στο +5, 15-10. Το δίδυμο Γιοβάνη – Καλαϊτζάκη τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά με 5 πόντους έκαστος.

Με τον Πλινθίδη να παίρνει μπρος και να πετυχαίνει 6 πόντους, αλλά και τον Φώτη Καϊάφα να εκτελεί από την περιφέρεια, οι Peristeri Histons πήραν κεφάλι στο σκορ με 17-19, 6:00 για την ανάπαυλα. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι πάτησαν γκάζι στο φινάλε του πρώτου μέρους και με μεγάλο πρωταγωνιστή το Παυλίδη με 8 πόντους, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 6 πόντων, 29-23!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Σκρουτζαίοι έφτασαν στο +9, 34-25, ωστόσο οι Peristeri Histons αντέδρασαν γρήγορα και με τους Γιοβάνη – Καλαϊτζάκη να πετούν φωτιές με 8 και 5 πόντους, αντίστοιχα, πλησίασαν στο καλάθι, 40-38. Το Skroutz διατήρησαν σε θέση οδηγού σε εκείνο το σημείο οι Παυλίδης και Πουλής, με τον πρώτο να πετυχαίνει 5 πόντους και τον δεύτερο να προσθέτει 4. Σκορ τρίτης περιόδου 40-38!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Περιστεριώτες επέβαλαν τον δικό τους ρυθμό και με τους Καλαϊτζάκη (7π), Πλινθίδη (4π) και Γιοβάνη (2π) να φωνάζουν “παρών”, έκαναν την μεγάλη ανατροπή με 43-51. Κόλλησε στα τελευταία λεπτά στην επίθεση το Skroutz, με τον Δήμο να εκτελεί από την περιφέρεια και να βάζει το μοναδικό καλάθι της ομάδας του.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 3/8 βολές, 14/44 δίποντα και 4/17 τρίποντα. Πήραν 38 ριμπάουντ, έδωσαν 7 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 16 λάθη και είχαν 1 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 5/7 βολές, 17/51 δίποντα και 4/23 τρίποντα. Μάζεψαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Πολυτιμότερος για το Skroutz ο Παυλίδης με 17 πόντους, έχοντας 0/1 βολή, 4/7 δίποντα και 3/9 τρίποντα. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 4 φορές, έκανε 5 λάθη και είχε 1 τάπα. Mvp των Peristeri Histons ο Γιοβάνης με 15 πόντους (double-double), έχοντας 1/2 βολές, 4/11 δίποντα και 2/6 τρίποντα. Πήρε 15 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ και έκανε 2 λάθη.

Skroutz (Παυλίδης): Πουλής 4, Κάπρος, Καντιδάκης 5, Δήμος 13 (1), Βελισσαρίου 4, Παυλίδης 17 (3), Λιούμης, Αγγελίδης, Χρίσταινας

Peristeri Histons (Μιχαλόπουλος): Ντούκας, Στεφανίτσης, Μιχαηλίδης, Μάνος 2, Ηλιόπουλος 2, Καϊάφας Ν., Καϊάφας Φ. 3 (1), Καλαϊτζακης 17 (1), Γιοβάνης 15 (2), Μιχαλόπουλος, Πλινθίδης 12

Τι μας άρεσε: Το ντέρμπι που παρακολουθήσαμε για τρία δεκάλεπτα, αλλά και το εξαιρετικό τελευταίο δεκάλεπτο των νικητών!