06/07/2020
Pistachios 21 12 21 15 - 69 -
Old School 18 19 7 16 - 59 -

Τρίτοι και περιμένουν οι Pistachios!

Την Κυριακή το βράδυ 5 Ιουλίου στα εκπαιδευτήρια του Πλάτωνα, οι λίγοι στον αριθμό Pistachios κυρίως χάρη στο πολύ καλό τους τρίτο δεκάλεπτο επικράτησαν των επίσης λίγων Οld School με 69 – 59 κατακτώντας εκτός απροόπτου την τρίτη θέση του πρώτου ομίλου της Μaster.

Τα Φυστίκια μπήκαν καλά στο ματς με Κοντογιάννη και Μπάτσο(4) να σκοράρουν, όμως οι Old School με Πέγκα,Προβατά να πετυχαίνουν από 4 πόντους προσπέρασαν 8-12. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι πάτησαν και πάλι καλύτερα σκοράροντας με Τσίτουρα(7),Μπάτσο και Κοντογιάννη, ενώ για τους φιλοξενούμενους Χατζηαργύρης,Προβατάς και Ηλιάδης μείωσαν σε 21-18.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τρίποντο του Χατζηαργύρη που έφερε το ματς στα ίσια, όμως η άμεση απάντηση από Γιαλελή, Μπάτσο και τρίποντο του Κοντογιάννη έκαναν το σκορ 29 – 21. Με 7 λεπτά να απομένουν ακόμα για την λήξη του ημχρόνου οι Pistachios μπλόκαραν στην επίθεση και έβαλαν μόνο 4 πόντους με τον Τσίτουρα, ενώ οι Old School ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοση τους και με 6 πόντους του Πέγκα, 6 του Προβατά και βοήθειες από Ηλιάδη και Χατζηαργύρη πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 33 – 37.

Το τρίτο δεκάλεπτο οι Pistachios το μετέτρεψαν σε παράσταση για ένα ρόλο. Δέχτηκαν μόνο 6 πόντους από Χατζηαργύρη και Προβατά, ενώ στην επίθεση βρήκαν ρυθμό και με 10 πόντους το φοβερού και τρομερού Μπάτσου, δύο τρίποντα του Κοντογιάννη και βοήθειες από Τσίτουρα ανέβασαν την διαφορά σε διψήφιο αριθμό(54-43).

Ο Γιαλελής πέτυχε τα δύο πρώτα καλάθια της τελευταίας περιόδου, όμως Προβατάς με 6 και Χατζηαργύρης μείωσαν σε 58-51.Στην συνέχεια Τσίτουρας ,Μπάτσος από τη μία και Προβατάς,Πέγκας,Ηλιάδης αποπ την άλλη κρατούσαν την ομάδα τους κοντά(65-59).Μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό ο Τσίτουρας με δύο συνεχόμενα καλάθια κλείδωσε την νίκη διαμορφώνοντας το τελικό 69-59.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Χαράλαμπος Τσίτουρας με 22 πόντους, 16 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 1 κλέψιμο ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Προβατάς με 26 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Συνολικά οι Pistachios είχαν 22/52 δίποντα, 5/27 τρίποντα, 10/14 βολές, κατέβασαν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 8 λάθη.

Οι Old School είχαν 24/59 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 8/12 βολές, κατέβασαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 10 λάθη.

Pistachios (Κοντογιάννης): Λεμπούσης 3 (12ρ.), Μπάτσος 24(13ρ.), Γιαλλελής 6 (4ας.), Κοντογιάννης 14 (4ας.), Τσίτουρας 22 (16ρ,5ας.).

Old School(Ηλιάδης): Μπούκας (9ρ,4ας.)Πέγκας 12 (6ρ.), Προβατάς 26 (10ρ.), Ηλιάδης 8 (8ρ.), Χατζηαργύρης 13 (7ρ,8ας.).

Τι μας άρεσε: Το γρήγορο μπάσκετ και οι ωραίες φάσεις που έβγαλαν οι δύο ομάδες.