10/05/2022
Greek Freaks 19 12 18 28 - 77 -
Black Panthers 3 9 11 14 - 37 -

Τρίτοι οι Greek Freaks !

Στο πλαίσιο της 22ης και τελευταίας αγωνιστικής για τον όγδοο όμιλο της Development II League οι Greek Freaks φιλοξένησαν στο Ανδρέας Παπανδρέου τους Black Panthers και δίχως να δυσκολευτούν επιβλήθηκαν κάνοντας μια πειστική εμφάνιση που τους έδωσε την τρίτη θέση στην τελική βαθμολογία και τους στέλνει στα μπαράζ ανόδου απέναντι στον τέταρτο του πέμπτου ομίλου (BBC ή Powerpuff Boys) !

Εξ αρχής οι γηπεδούχοι ήταν ισοπεδωτικοί σε άμυνα κι επίθεση. Ξεκίνησαν με επιμέρους 13-3 χάρη στους Υφαντόπουλο (6) – Σκάγκο (4), με τους αντιπάλους τους να απαντούν με μια βολή του Καββαδία και ένα καλάθι του Τσαλαφούτα για το 19-3 της πρώτης περιόδου.

Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν να έχουν σφυγμό στα πρώτα λεπτά του δεύτερου δεκαλέπτου όταν και με ένα 0-7 με τους Καββαδία (4), Κουλούρη (3) και Μαυράκη (2) μείωσαν, ωστόσο οι αντίπαλοι τους αντέδρασαν και με επιμέρους 12-2 (Υφαντόπουλος & ιωαννίδης από 3), έφεραν τη διαφορά κοντά στο +20 (31-12) στο τέλος του πρώτου μέρους.

Δεν άλλαξε κάτι μετά την ανάπαυλα. Οι Freaks με όρεξη και ενέργεια , χάρη στο κουαρτέτο Υφαντόπουλου (5), Γρηγορακάκη, Μπραϊμη (από 4) και Καφετζή (3) ανέβασαν ρυθμό, όσο στην άλλη πλευρά ο Καββαδίας (8) με τον Τσαβδαρίδη (3) απαντούσαν κατά διαστήματα, με συνέπεια η τρίτη περίοδος να ολοκληρωθεί με το σκορ στο 49-23.