05/11/2023
Red Goats 10 9 12 12 - 43 -
Mikrokosmos 17 6 12 15 - 50 -

Τρίτο ροζάκι για τον Mikrokosmo!

Επιστροφή στις νίκες για τον Mikrokosmo στον τρίτο όμιλο της D2-League, καθώς στα πλαίσια της όγδοης αγωνιστικής λύγισε στο τελευταίο δεκάλεπτο τους Red Goats με 43-50 στο κλειστό της Ζωφριάς!

Ο Mikrokosmos ήταν αυτός που μπήκε πιο δυνατά στο ματς και με δύο τρίποντα του Περράκη, 4 πόντους του Τσατσαρώνη και τριποντάκι του Γιαννατζόγλου, προηγήθηκε με 10-17. Ο Γιάννης Κων. Ερρίπης με 4 πόντους τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ από 2 είχαν οι Γιακουμής, Τσιαντής και Γκολιανόπουλος.

Στην δεύτερη περίοδο οι Red Goats έσφιξαν την άμυνά τους και με 5 πόντους του Γιάννη Αντ. Ερρίπη και καλάθια των Μπουλιαρίτη - Τσιαντή, πλησίασαν στο καλάθι, 17-19, 4:00 για την ανάπαυλα. Τελικά οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 4 πόντων, 19-23, με τον Φραγκογιάννη να πετυχαίνει τους 4 από τους 6 πόντους της ομάδας του.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με μπροστάρη τον Γιαννατζόγλου με 8 πόντους, οι ασπρόμαυροι διατήρησαν το τιμόνι στα χέρια τους με 31-35! Από κοντά ακολουθούσαν τον αντίπαλο και στο τρίτο δεκάλεπτο οι λευκοί, με τον Γιακουμή να ευστοχεί από την περιφέρεια και τους Νίκου, Γκολιανόπουλο, Τσιαντή και Γιάννη Αντ. Ερρίπη Μέσα από την ρακέτα. Σκορ τρίτης περιόδου 31-35!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Mikrokosmos ήταν καλύτερος και με δράστες στην επίθεση τους Περράκη, Μανίκα, Ευσταθόπουλο,  Παπαδημητρόπουλο, Τσατσαρώνη και Γιαννατζόγλου, έφτασε δίκαια στη νίκη με 43-50. Για τους Red Goats στα τελευταία λεπτά του αγώνα ξεχώρισαν οι Τραχείλος, Τσιαντής, Πέτσας, Μπουλιαρίτης και Γιάννης Κων. Ερρίπης.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 2/7 βολές, 16/47 δίποντα και 3/14 τρίποντα. Πήραν 43 ριμπάουντ, έδωσαν 8 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 17 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 7/13 βολές, 17/54 δίποντα και 3/19 τρίποντα. Μάζεψαν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 15 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 3 κοψίματα.

Πολυτιμότερος των Red Goats ο Τσιαντής με 8 πόντους, έχοντας 4/6 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ και έκανε 2 λάθη. Betsson mvp για τον Μικρόκοσμο ο Γιαννατζόγλου με 14 πόντους, έχοντας 3/4 βολές, 4/5 δίποντα και 1/1 τρίποντο. Πήρε 7 ριμπάουντ, έκλεψε 3 φορές, είχε 1 τάπα και έκανε 1 λαθάκι.

Red Goats (Γιακουμής): Τσιαντής 8, Γιακουμής 5 (1), Γκολιανόπουλος 4, Ερρίπης Αντ. Γιάννης 7, Ερρίπης Κων. Γιάννης 4, Μπουλιαρίτης 4, Νίκου 2, Πέτσας 4 (1), Τραχείλος 5 (1)

Mikrokosmos Athens (Γκούμας): Γιαννατζόγλου 14 (1), Ευσταθόπουλος 6, Λιάμπης 2, Παπαδημητρόπουλος, Μπεκιάρης, Περράκης 11 (3), Τσατσαρώνης 6, Φραγκογιάννης 7, Φρυσάλης 2, Μανίκας 2

Τι μας άρεσε: Το κυνηγητό που έπαιξαν οι δύο ομάδες για 40 λεπτά!