22/05/2023
Gran Camaria 10 9 12 13 - 44 -
Optimus Priamus 7 9 9 8 - 33 -

Τρίτωσε το καλό για τα Gran Camaria!

Η 3η νίκη στην Summer Development League ήθρε το βράδυ της Δευτέρας για τα Gran Camaria που ξεπέρασαν το εμπόδιο των Optimus Priamus με 44-33. Σε σχεδόν όλη την διάρκεια του παιχνιδιού η ομάδα του Αθανασίου είχε τα «ηνία», ενώ μόλις «πάτησε γκάζι» στο τέταρτο δεκάλεπτο κατάφερε να φτιάξει ένα καλό προβάδισμα, που τελικά της έφερε τη νίκη για το 3-1. Η μόνη φορά που πήραν το προβάδισμα οι Optimus Priamus ήταν στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου, ωστόσο δεν μπόρεσαν να συνεχίσουν με τον ίδιο ρυθμό και κάπως έτσι ήρθε η 2η ήττα (2-2).

Πιο αναλυτικά, οι γηπεδούχοι έκαναν καλό ξεκίνημα, σε αντίθεση με τους φιλοξενούμενους οι οποίοι για σχεδόν 5 λεπτά παιχνιδιού δεν είχαν βρει πόντο. Ο Χατούνογλου με τις δύο βολές έγραψε το 6-2, με τους Κουντούρη και Βασίλης Ζαλακώστα να ανεβάζουν το σκορ στο 10-2. Οι Optimus Priamus με ένα μικρό σερί πλησίασαν μέχρι τη λήξη του δεκαλέπτου, καθώς το σκορ έδειχνε 10-7.

Οι φιλοξενούμενοι κράτησαν τον καλό ρυθμό με τον οποίο ολοκλήρωσαν την πρώτη περίοδο και πέρασαν μπροστά με τον Χατούνογλου (10-11). Αυτή ήταν η πρώτη και η τελευταία φορά που πήραν το προβάδισμα, με τον Χρυσίνα να ξαναβάζει μπροστά την ομάδα του με 14-11. Η απόσταση με την οποία πήγαν οι δύο ομάδες στο ημίχρονο δεν ήταν μεγάλη, με το σκορ στο 19-16.

Στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου τα Camaria απομακρύνθηκαν στο +7 (23-16), όμως οι Optimus Priamus βρήκαν ξανά τρόπο να πλησιάσουν με τους Καλτσάκα, Χατούνογλου και Παπαδάκο (23-22). Αθανασόπουλος και Περγούλης έδωσαν «ανάσα» 6 πόντων στην ομάδα τους, η οποία ολοκλήρωσε το τρίτο δεκάλεπτο όντας μπροστά με 31-25.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με ένα από τα λιγοστά τρίποντα που βρήκαν τα Gran Camaria, με τον Καραγιάννη να γράφει το 34-25. Ο Χρυσίνας λίγο αργότερα διατήρησε την διαφορά σε καλά επίπεδα, μιας και με δύο δικά του σερί καλάθια έκανε το 38-29. Στο πιο καθοριστικό σημείο του παιχνιδιού, οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν σχεδόν όλα τα λάθη των αντιπάλων τους και κάπως έτσι δεν άργησε να έρθει το +11 (42-31). Όλα πλέον έδειχναν προς τα που θα πήγαινε το ροζ φύλλο αγώνα και αυτό επιβεβαιώθηκε στο φινάλε, με τα Gran Camaria να επικρατούν με 44-33.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Βασίλης Ζαλακώστας που πέτυχε 8 πόντους, έκανε 4 κλεψίματα και κατέβασε 8 ριμπάουντ. Από τους Optimus Priamus ξεχώρισε ο Ανδρέας Χατούνογλου με 14 πόντους, 2 κλεψίματα και 3 ριμπάουντ.

Τα Gran Camaria είχαν 14/43 δίποντα, 3/13 τρίποντα, 7/10 βολές, 36 ριμπάουντ, αλλά και 8 ασίστ, 13 κλεψίματα, 15 λάθη και 3 μπλοκ. Οι Optimus Priamus μέτρησαν 12/37 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 9/13 βολές, 25 ριμπάουντ και 6 ασίστ. Παράλληλα έκαναν 11 κλεψίματα και 14 λάθη.

Gran Camaria (Αθανασίου): Αθανασόπουλος 4(9ρ.), Β. Γουναρίδης 4(2ρ.), Σ. Γουναρίδης, Β. Ζαλακώστας 8(8ρ.), Γ. Ζαλακώστας 4(3ρ.), Καραγιάννης 3(1ρ.), Κουντούρης 2(2ρ.), Παπάζογλου, Περγούλης 6(4ρ.), Σακελλαρίου 3, Τσακανίκας, Χρυσίνας 10(4ρ.)

Optimus Priamus (Αντωνουσάκης): Βασιλειάδης 3(3ρ.), Δημητρίου, Καλτσάκας 6(5ρ.), Παπαδάκος 7(3ρ.), Σκουτέρης, Φλώρος 2(2ρ.), Φουντουλάκης 1(1ρ.), Χατούνογλου 14(3ρ.)

Τι μας άρεσε: Το τέταρτο δεκάλεπτο των γηπεδούχων στο οποίο «σφράγισαν» τη νίκη τους.