13/11/2022
Gran Μανάρια 19 15 20 18 - 72 -
Μίνωες 16 14 15 5 - 50 -

Τρίτωσε το καλό για τα Μανάρια!

Την αήττητη πορεία τους στον τέταρτο όμιλο της Evolution League συνεχίζουν τα Gran Μανάρια, καθώς για την τρίτη αγωνιστική κέρδισαν πιο δύσκολα απ' ότι δείχνει το τελικό 72-50 τους Μίνωες στο κλειστό του Αγίου Νικολάου!

Άκρως θεαματικό ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τα Gran Μανάρια να προηγούνται με 12-3 και να κλείνουν τελικά το πρώτο δεκάλεπτο στο +3, 19-16, χάρη σε 9 πόντους του Νερούτσου, 5 του Αντώνη Τσίγκου και 4 του Ισίδωρου Τσίγκου. Ο Παγώνας με 7 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ από 4 πόντους είχαν οι Παπαστάμος και Δημόπουλος.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με 7 πόντους του Ισίδωρου Τσίγκου και τρίποντα των Καραμπούλα - Σκιαδόπουλου, οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 4 πόντων, 34-30. Από κοντά ακολουθούσαν τον αντίπαλο και σε εκείνο το σημείο οι Μίνωες, με τον Κυριακόπουλο και Βλάχο να εκτελούν εύστοχα έξω από την γραμμή των 6,75μ.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Αντώνης Τσίγκος πήρε μπρος και με 8 δικούς του πόντους, δύο τρίποντα του Σκιαδόπουλου και 4 πόντους του Καμπόλη, έδωσαν εκ νέου αέρα 9 πόντων στην ομάδα του Μπρέμπου, 54-45. Η τριπλέτα Μπουραζάνη, Δημόπουλου και Κυριακοπούλου έδωσε τις λύσεις στην επίθεση για την παρέα του Παπαστάμου, με 4 πόντους ο καθένας. Σκορ τρίτης περιόδου 54-45!

Έχοντας πάρει την ψυχολογία με το μέρος τους, οι Ασπροπυργιώτες έκαναν ό,τι ήθελαν στο τελευταίο δεκάλεπτο και με δράστες στην επίθεση τους Σκιαδόπουλο, Νερούτσο, Καραμπούλα και Αντώνη Τσίγκο, έφτασαν εύκολα στη νίκη με 72-50. Κόλλησαν στα τελευταία λεπτά του αγώνα οι Μίνωες, με τους Παπαστάμο, Κυριακόπουλο και Παγώνα να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 5/10 βολές, 20/32 δίποντα και 9/26 τρίποντα. Πήραν 32 ριμπάουντ, έδωσαν 20 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές και έκαναν 12 λάθη. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 11/22 βολές, 12/35 δίποντα και 5/16 τρίποντα. Μάζεψαν 29 ριμπάουντ, μοίρασαν 4 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Betsson mvp για τα Gran Μανάρια ο Αντώνης Τσίγκος με 15 πόντους, έχοντας 2/3 βολές, 2/4 δίποντα και 3/5 τρίποντα. Μάζεψε 2 ριμπάουντ, μοίρασε 8 ασίστ και έκανε 2 λάθη. Πολυτιμότερος των Μινώων ο Δημόπουλος με 9 πόντους έχοντας 1/5 βολές και 4/4 δίποντα. Πήρε 4 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 3 λάθη.

Gran Μανάρια (Μπρέμπος): Παπαευσταθίου, Καμπόλης 5, Καραμπούλας 5 (1), Κατσαρός, Νερούτσος 15, Σκιαδόπουλος 17 (5), Σκληρός 2, Τσίγκος Α. 15 (3), Τσίγκος Ι. 13

Μίνωες (Παπαστάμος): Αλεξόπουλος, Βλάχος 6 (2), Γκατζιάς 5, Δημόπουλος 9, Κυριακόπουλος 9 (1), Μπαχάς 2, Μπουραζάνης 4 (1), Παγώνας 6 (1), Τερζάκης, Παπαστάμος 9

Τι μας άρεσε: Το ντέρμπι που παρακολουθήσαμε για 30 λεπτά, αλλά και η ενέργεια που έβγαλαν τα Μανάρια στο τελευταίο δεκάλεπτο!