25/10/2019
All-D Blacks 8 14 12 17 - 51 -
Hall of Fame 19 16 11 17 - 63 -

«Τρίτωσε» το καλό για την Hall of Fame!

Χωρίς να εντυπωσιάζει με την απόδοσή της, η Hall of Fame επικράτησε των All-D Blacks με 51-63 στο κλειστό του Κολωνού και επέστρεψε στον δρόμο των επιτυχιών στην Elite League.

Ούσα πιο πλήρης, η Hall of Fame έκανε εντυπωσιακό ξεκίνημα στο ματς και με καλάθια των Πισιτέλη, Γκιόκα, Κριθαρούλα και Σταυρόπουλου «έχτισαν» διψήφια διαφορά στο τέλος του δεκαλέπτου (8-19). Οι ελλιπέστατοι All-D Blacks στηρίχθηκαν στις ατομικές ενέργειες του Μαρκογιαννάκη, όμως έπρεπε να αλλάξουν πολλά στο παιχνίδι τους για να ελπίζουν σε θετικό αποτέλεσμα.

Με δίποντα του Πλακουράκη και τρίποντο του Ανδρεδάκη, οι γηπεδούχοι έδειξαν σημάδια αντίδρασης, ρίχνοντας την διαφορά κάτω από το ψυχολογικό όριο των 10 πόντων, όμως οι «Φημισμένοι» ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους στα τελευταία λεπτά. Με καλάθια των Δισακιά και Σταυρόπουλου προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 22-35 και έκαναν αποφασιστικό βήμα για τη νίκη.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Παρά την πίεση των γηπεδούχων, η Hall of Fame διατηρούσε σχετικά εύκολα το προβάδισμά της, με τους Δεράο και Κοντογιάννη να συνδέονται με το καλάθι. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν με όλες τους τις δυνάμεις να μείνουν κοντά στο σκορ, όμως τα καλάθια των Ανδρεδάκη, Μαρκογιαννάκη και Πλακουράκη δεν ήταν αρκετά. Σκορ τρίτου δεκαλέπτου, 34-46.

Τυπική διαδικασία είχε το τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού, με τις δύο ομάδες να παίζουν ελεύθερο μπάσκετ και να απολαμβάνουν το παιχνίδι τους. Για τους All-D Blacks ξεχώρισε ο Μαρκογιαννάκης με την απόδοσή του, ενώ για τους φιλοξενούμενους το δίδυμο Σταυρόπουλου – Χόντου ήταν αυτό που έκανε την διαφορά στην επίθεση. Το τελικό σκορ ήταν 51-63 με την Hall of Fame να βελτιώνει το ρεκόρ της σε 3-3 και τους Blacks να παραμένουν γι’ ακόμα ένα παιχνίδι χωρίς νίκη.

Πολυτιμότερος των νικητών ήταν ο Δισακιάς με double double και 12 πόντους (5/7 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 2/2 βολές, 12 ριμπάουντ). Η στατιστική ανάλυση των All-D Blacks ήταν ξεκάθαρη όσον αφορά την εικόνα του παιχνιδιού. Ο Κωστής Σβύρος με 2 πόντους, 10 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και 3 τάπες έκανε ένα φοβερό ματς, όμως οι αμυντικές του ικανότητες δεν ήταν αρκετές για την ομάδα του.

Οι γηπεδούχοι είχαν 12/43 δίποντα (27,9%), 6/29 τρίποντα (20,7%) και 9/15 βολές (60%). Μάζεψαν 40 ριμπάουντ και έδωσαν 8 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 21/44 δίποντα (47,7%), 5/22 τρίποντα (22,7%) και 6/12 βολές (50%). Μάζεψαν 48 ριμπάουντ και έδωσαν 15 ασίστ.

AllD Blacks (Σβύρος): Τέντζερης, Δρελιώζης 2, Ανδρεδάκης 13 (3), Σβύρος 2, Πλακουράκης 9 (11 ριμπ.), Μαρκογιαννάκης 25 (3 τρ., 10 ριμπ.)

Hall of Fame (Σταυρόπουλος): Κατσιάμπης, Χόντος 11 (1), Πισιτέλης 10, Γκιόκας 6, Σταυρόπουλος 12 (2), Δισακιάς 12, Κοντογιάννης 2, Κριθαρούλας 7 (1), Δεράος 3 (1)

Τι μας άρεσε: Το πολύ καλό κλίμα κάτω από το οποίο διεξήχθη τι ματς.

Τι δεν μας άρεσε: Ο τραυματισμός του Τέντζερη.