23/11/2021
New York Pic-Knicks 8 14 13 4 - 39 -
Drunk Team 26 19 25 13 - 83 -

Τρομακτική εμφάνιση από την Drunk Team!

Βράδυ Δευτέρας στο Basketaki Arena η Drunk Team διέλυσε με 39-83 τους New York Pic – Knicks και πέτυχε την 5η νίκη της στον 5ο όμιλο της Development 2 League. Πάλεψαν όσο μπορούσαν οι Νεουορκέζοι, πλήρωσαν όμως τις απουσίες τους και τις αργές επιστροφές στην άμυνα, γνωρίζοντας δίκαια την 2η φετινή τους ήττα.

Με σπασμένα φρένα μπήκαν στο παρκέ οι φιλοξενούμενοι. Οι Γρηγόρης Κανιάς (8π. με 2 τρίπ.), Παναγιώτης Σταυρόπουλος (7π.), Κωνσταντίνος Μουλαρογιάννης (4π.) και Γιώργος Παούρης (4π.) σκόραραν αδιάκοπα για την Drunk Team που δεν δυσκολεύτηκε να χτίσει διαφορά ασφαλείας από νωρίς. Η ομάδα του Αλέξη Αντωνόπουλου ήταν ανταγωνιστική στα πρώτα λεπτά, με τον ίδιο να μετρά 4 πόντους, όμως στη συνέχεια κόλλησε επιθετικά. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 8-26.

Παρόμοιο σκηνικό και στη συνέχεια του πρώτου μέρους. Οι Pic – Knicks βελτιώθηκαν επιθετικά, αφού στην εξίσωση προστέθηκαν οι Βαγγέλης Νάννος (4π.), Κωνσταντίνος Κοντογιάννης (4π.) και Θοδωρής Ζαχαριάδης (5π.). Άπιαστοι έδειχναν όμως οι φιλοξενούμενοι. Με συνεχόμενη πίεση στη μπάλα, αρκετά κλεψίματα και μεγάλα σουτ η Drunk Team διεύρυνε το προβάδισμά της. Όλα τα λεφτά το buzzer beater τρίποντο του Αναστάσιου Μήτσικα στη λήξη του ημιχρόνου. Σκορ ημιχρόνου, 22-45.

Μετά την ανάπαυλα, το show της Drunk Team συνεχίστηκε. Μουλαρογιάννης και Σταυρόπουλος προσέθεσαν ακόμη 4 πόντους (έκαστος) στη συλλογή τους, ενώ ο Γιώργος Παούρης (9π.) δεν είχε αντίπαλο στο low post παιχνίδι. Για τους Pic – Knicks τη διαφορά έκανε ο Αλέξης Αντωνόπουλος με ακόμη 6 πόντους, σε ένα χρονικό σημείο που η διαφορά ξέφυγε για τα καλά. Σκορ 3ου δεκαλέπτου 35-70.

Διαδικαστικού χαρακτήρα το τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης. Οι Pic Knicks σκόραραν μόλις 4 πόντους με τον Κωνσταντίνο Κοντογιάννη, οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να αυξάνουν τη διαφορά με ρυθμούς γεωμετρικής προόδου για να σταματήσουν στο τελικό +44.

Στο τέλος του αγώνα οι New York Pic – Knicks είχαν 16/47 δίποντα, 0/16 τρίποντα και 7/11 βολές. Μάζεψαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν έκλεψαν 4 φορές, ενώ είχαν 17 λάθη και 2 μπλοκ. Στον αντίποδα, η Drunk Team είχε 28/52 δίποντα, 7/27 τρίποντα και 6/11 βολές, Μάζεψαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 19 ασίστ, έκλεψαν 17 φορές, ενώ είχαν 8 λάθη και 6 μπλοκ.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αναδείχθηκε ο Γιώργος Παούρης με 23 πόντους, έχοντας 10/14 δίποντα, 0/3 τρίποντα και 3/4 βολές. Μάζεψε 4 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 1 λάθος και 1 μπλοκ σε 26 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Κοντογιάννης με 10 πόντους και double-double, έχοντας 4/12 δίποντα και 2/2 βολές. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, ενώ είχε 3 λάθη και 1 μπλοκ σε 35 λεπτά συμμετοχής.

New York Pic – Knicks (Τσαγκάρης) : Δημητρέλλος 4 (3 ριμπ., 1 μπλοκ), Αντωνόπουλος 12 (2 ριμπ.), Κωφόπουλος, Νάννος 4 (13 ριμπ., 2 ασί.), Ζαχαριάδης 4 (4 ριμπ., 2 ασί.), Τσαγκάρης 5 (4 ριμπ.), Κοντογιάννης 10 (12 ριμπ., 2 ασί., 1 μπλοκ.).

Drunk Team (Σταυρόπουλος) : Ζενελάι 6 (15 ριμπ., 2 ασί., 2 κλεψ., 3 μπλοκ.), Σταυρόπουλος 11 (7 ριμπ., 4 ασί., 4 κλεψ., 2 μπλοκ., 1 τρίπ.), Παπαβασιλείου 4 (2 ασί., 2 κλεψ.), Μήτσικας 5 (8 ριμπ., 2 ασί., 1 τρίπ.), Μουλαρογιάννης 14 ( 3 ριμπ., 4 ασί., 2 τρίπ.), Παούρης 23 (5 ριμπ., 2 ασί., 1 μπλοκ), Κανιάς 13 (7 ριμπ., 3 ασί., 4 κλεψ., 3 τρίπ.).

Τι μας άρεσε : Η επιθετική πολυφωνία της Drunk Team.